Ξεπέρασε την «πονηρή» 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας ο Πανσερραϊκός!

Ίδρωσαν αλλά ο προκρίθηκαν τα «λιοντάρια»!

Η τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, έκρυβε εκπλήξεις, για πολλές απο τις ομάδες της SL2, που έδωσαν στις 26 Σεπτεμβρίου, τον πρώτο επίσημο αγώνα τους. Σε αντίθεση με την Βέροια, τον Ολυμπιακό Βόλου και τον Απόλλωνα Πόντου, που έπεσαν θύματα εκπλήξεων και αποκλείστηκαν νωρίς, απο τον θεσμό του κυπέλλου, ο Πανσερραϊκός, κατάφερε στο φινάλε του αγώνα με τον Θησέα, και την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι να πάρει τη νίκη-πρόκριση.

Η Σερραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο, το σκορ, έπρεπε να είναι στο 0-2, αφού ο Χισαμ Κανίς είχε δοκάρι στο 10΄ και αποτυχημένο τετ-α-τετ στο 36′. Οι κατοχή υπήρξε, οι φάσεις επίσης αλλά ο γκολ δεν ερχόταν. Αυτό δημιούργησε εκνευρισμό στους παίκτες του Σαραγόσα, που είδε τον Θησέα να ανοίγει το σκορ στην πρώτη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Νευρικότητα και αστοχία οδήγησαν στην παράταση

Ο Πανσερραϊκός, και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος, με τον Ισπανό τεχνικό να πραγματοποιεί μαζεμένες αλλαγές, με την έναρξη, κυρίως στην άμυνα. Συγκεκριμένα, ο Φουάσης, πήρε την θέση του Πίντο, ο Μαρκιόνι του Γιανναράκη και ο Μέσσι αντικατέστησε τον Κόντσι. Μέχρι και την είσοδο του Ριβάλντο, η περιοχή με τον Τσιμίκα σε ρόλο ψευτοεννιαριού δεν γέμισε, αφού δεν είναι αυτή η θέση του Σερραίου μέσου και οι φάσεις δεν ολοκληρώθηκαν. Ο Κολομβιανός στραϊκερ, πέρασε στο 66′ στην θέση του Έππα και σκόραρε δυο λεπτά αργότερα.

Η πίεση αυξήθηκε, οι χώροι πίσω έμειναν ανοιχτοί και σε μια ξαφνική αντεπίθεση ένα σουτ απο τα 40 μέτρα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Θησέα στο 80′. Ο Θεοδωρίδης μπήκε λίγο μετά στην θέση του Κουκόλη, η περιοχή γέμισε για τα καλά, αλλά η ομάδα της Αγριάς…ήταν «άγρια» αμυντικά και δεν επέτρεψε την ισοφάριση. Ο απο μηχανής… Ζέρης, σκόραρε με αριστοτεχνικό σουτ-φάουλ στο 93′ και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι.

Ψυχραιμία και Καβουσάκης υπέγραψαν την πρόκριση

Στην διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα μας, εκτέλεσε πρώτη, με τον Στέργιο Τσιμίκα να ευστοχεί για το 1-0, ο Θησέας ισοφάρισε σε 1-1, με τον Κανίς να εκτελεί ψύχραιμα για το 2-1, ο Καβουσάκης έπιασε το δεύτερο πέναλτι του Θησέα και ο Ριβάλντο έδωσε αέρα δυο γκολ στην ομάδα μας, οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 3-2 και ο Μαρκιόνι έκανε το 4χ4. Ο «κέρβερος» Καβουσάκης, έπιασε και το τέταρτο πέναλτι του Θησέα, δίνοντας την πρόκριση για την 4η φάση με σκορ 4-2 στα πέναλτι και συνολικά 6-4.

Σημασία έχει η νίκη αλλά…

Το ματς κόντρα στην Αγριά, είχε ιδιαιτερότητες, αφού οι ομάδες της Γ΄Εθνικής, διψούν για την έκπληξη, σε έναν θεσμό που φημίζεται για αυτές. Ήδη μεγάλα ονόματα της SL2 έμειναν έξω. Ο Πανσερραϊκός προσέγγισε καλά το πρώτο επίσημο ματς αλλά δεν το διαχειρίστηκε εξίσου καλά. Οι νοκ αουτ αγώνες θέλουν υπομονή και πίστη στο πλάνο. Η αντίδραση των παικτών στα δυο γκολ και τις στιγμές της ισοφάρισης είναι σημαντική, όπως και το «κρύο αίμα» στα πέναλτι. Όμως, πρέπει να… «γυρίσει ο διακόπτης» στα επίσημα ματς, και οι «κόκκινοι», να σταθεροποιήσουν τον ρυθμό τους, για την εκκίνηση του πρωταθλήματος στις 10 Οκτώβρη.

Στην 4η Φάση του κυπέλλου Ελλάδας, συμμετέχουν οι είκοσι οκτώ (28) ομάδες που προκρίθηκαν από την 3η Φάση. Μετά από κλήρωση δημιουργούνται δέκα τέσσερα (14) ζευγάρια. Οι αγώνες είναι μονοί. Γηπεδούχος ομάδα είναι η ομάδα που κληρώνεται πρώτη. Σε περίπτωση που κληρωθεί ομάδα της Super League 2 με ομάδα της Γ΄ Εθνικής τότε ο αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας της Γ΄ Εθνικής. Σύνολο αγώνων 14. Προκρίνονται 14 ομάδες.

Πανσερραϊκός (Ζεράρ Σαραγόσα): Καβουσάκης, Πίντο (46′ Φουάσης), Ζέρης, Γιανναράκης (46′ Μαρκιόνι), Κουκόλης (81′ Θεοδωρίδης), Έππας (66′ Ριβάλντο), Ανάκογλου, Κρητικός, Κόντσι (46′ Μέσσι), Κανίς, Τσιμίκας.

Εκτός αποστολής ήταν οι: Κασμερίδης, Μασκανάκης, Παπαβασιλείου και Γιαννακίδης.

4η Φάση Συμμετέχουν οι είκοσι οκτώ (28) ομάδες που προκρίθηκαν από την 3η Φάση. Μετά από κλήρωση δημιουργούνται δέκα τέσσερα (14) ζευγάρια. Οι αγώνες είναι μονοί. Γηπεδούχος ομάδα είναι η ομάδα που κληρώνεται πρώτη. Σε περίπτωση που κληρωθεί ομάδα της Super League 2 με ομάδα της Γ΄ Εθνικής τότε ο αγώνας θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας της Γ΄ Εθνικής. Σύνολο αγώνων 14. Προκρίνονται 14 ομάδες. Πηγή: https://soccerplus.gr