Ντέρμπι με τα όλα του και η μπίλια στο “πράσινο”. Πρεμιέρα με το δεξί για τον Γυμναστικό !

Ντέρμπι με τα όλα του και η μπίλια στο "πράσινο". Πρεμιέρα με το δεξί για τον Γυμναστικό !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  62-59  ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ

Μεγάλο ντέρμπι με το “καλημέρα” είχαμε στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά στις τελευταίες επιθέσεις, ο Γυμναστικός ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε και πήρε την νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Ορφέας λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη και να κάνει μια σπουδαία νίκη σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του ομίλου.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλα τα δεκάλεπτα, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει πάνω από 6-8 πόντους. Χαρακτηριστικό, ότι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 13-12 και το ημίχρονο στο 29-28 με τους φιλοξενούμενους να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου πίεσαν και έδειχναν να βρίσκουν τον τρόπο, αλλά οι Σκοπινοί όχι μόνο κρατήθηκαν, αλλά και ισοφάρισαν στο 35′ (50-50). Το τρίποντο των παιχτών του Γκαβανόζη δεν βρήκε στόχο, ο Γυμναστικός έβαλε τις βολές και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν κοντά σε μια μεγάλη νίκη.

Πολλοί οι απόντες από την πρώτη Σερραϊκή μονομαχία, με τους Ντίκογλου,Ασημάκη και Χορτομάρη Γ. να μην αγωνίζονται από τους μεν και τους Λουλούδη,Χαβαλέ από τους δε.

Τα δεκάλεπτα: 13-12,29-28,43-42,62-59.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3(1),Δάφκος 4,Ρίζος 15(1),Σαϊνίδης,Χορτομάρης 11(3),Γκολογκίνας 2, Χατζηανδρέου 13,Δινάκης,Σταματόπουλος 14.

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 6(2),Δροσινός 9(2),Παπαστεργίου 10(2),Δάγκουλας, Θεοδωρόπουλος 2,Πάτηνιος 4,Καλαντίδης 6,Γιοβάνης 12,Αξιαρλής Θ. 3,Αξιαρλής Φ. 7.