Νικητής του ντέρμπι ο Γ.Σ Σερρών με “ατσάλινη” άμυνα στην επανάληψη !

Νικητής του ντέρμπι ο Γ.Σ Σερρών με "ατσάλινη" άμυνα στην επανάληψη !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  67-48  ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο Σερραϊκές ομάδες στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, με τους “ταύρους” να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος,χάρη στην εξαιρετική αμυντική δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο (δέχτηκαν μόλις 10 πόντους). Ο Ορφέας ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο,αλλά μπλόκαρε στην συνέχεια με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα.

Χωρίς άγχος και με πολλές επιθετικές λύσεις ο Ορφέας αιφνιδίασε τους “πράσινους” και προηγήθηκε με 18-22 στο δεκάλεπτο και 33-38 στο ημίχρονο,ενώ η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή στο μεσοδιάστημα. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου, ωστόσο αφού αποφάσισαν να παίξουν άμυνα…έκαναν την “ζωή” τους πιο εύκολη και κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση από το τρίτο κιόλας δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν σημαντικά την διαφορά με τους παίχτες του Γκαβανόζη να μην βρίσκουν επιθετικές λύσεις μένοντας μόλις στους 10 (!) πόντους στο δεύτερο μέρος.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Οικονόμου

Τα δεκάλεπτα: 18-22,33-38,51-45,67-48.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Λαδιάς 5(1),Ντίκογλου 5,Χατζής 6,Ασημάκης 34(4),Καρακώστας 15(2),Ιωαννίδης 2, Δεληγιάννης,Ντινούδης,Σκαλιστής.

Ορφέας Ν.Σκοπού(Γκαβανόζης): Λουλούδης 9(3),Θεοδωρόπουλος 1,Γάτος 13,Λαγός 21(2),Γιοβάνης 2,Χαβαλές 2, Δροσινός,Καραμπατζάκης.