Νίκη… σημάδι ζωής για τον Πανσερραϊκό, αφιερωμένη στον Π.Θεοδωρίδη!

Νίκη... σημάδι ζωής για τον Πανσερραϊκό, αφιερωμένη στον Π.Θεοδωρίδη!

Σε μία ημέρα αφιερωμένη στον Πέτρο Θεοδωρίδη, καθώς συμπληρώθηκαν πέντε χρόνια από την ημέρα του θανάτου του, ο Πανσερραϊκός έδειξε σημάδια ζωής στην μάχη για την παραμονή του στην Football League, καθώς κέρδισε με 3-1 την Σπάρτη στο Δημοτικό γήπεδο, επιστρέφοντας μετά από αρκετό καιρό στην ενεργό δράση και βγαίνοντας έτσι, για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Πριν τη σέντρα του αγώνα κρατήθηκε 1΄ σιγή στην μνήμη του Πέτρου Θεοδωρίδη, ενώ ακούστηκε από τα μεγάφωνα και μήνυμα συμπαράστασης στον μεγάλο άτυχο Δημήτρη Γκούρτσα.

Οι “κόκκινοι” ξεκάθαρα ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, άφησαν στην άκρη τα όποια εξωαγωνιστικά προβλήματα, με κυρίαρχο το οικονομικό και την μη αδειοδότηση της ομάδας σε πρώτο στάδιο και από τα πρώτα λεπτά… έπιασαν από τον λαιμό στην Σπάρτη, την έβαλαν στην γωνία, την σφυροκόπησαν και ευτύχησαν πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο να έχουν ήδη προβάδισμα δύο γκολ με τους Πόζογλου και Εν’Νομό να βρίσκουν δίχτυα, ενώ δημιούργησαν άλλες τρεις φάσεις για γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι που ήρθαν με πολλά προβλήματα στις Σέρρες, οδικώς και απροπόνητοι, έβγαλαν τις αδυναμίες τους και άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να ισορροπούν περίπου στο ημίωρο, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο και πιέζοντας, ενώ κατάφεραν έτσι να μπούνε στο παιχνίδι με το αυτογκόλ του Σιάκκα στο 34΄, ενώ είχαν ακόμη μία-δύο καλές στιγμές με τους Γουόρντεν και Τριανταφυλλάκο μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση ίσως το πρώτο 10λεπτο, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να τελειώσει το ματς, συνέχισε να έχει την υπεροχή και να δημιουργεί φάσεις είτε από τα άκρα, είτε από τον άξονα, έχοντας αρκετή φαντασία στο δημιουργικό του κομμάτι και στην εκπνοή κατάφερε να πετύχει και το 3ο γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα, καθώς μέχρι εκείνη την ώρα το ματς ήταν ρευστό.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…

1΄ Δυνατό σουτ του Εν’Νομό από το ύψος της περιοχής, αποκρούει ο τερματοφύλακας της Σπάρτης.

3΄ Νέα προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Εν’Νομό, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι.

4΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! 1-0! Σέντρα του Ποζατζίδη από αριστερά, ο Πόζογλου πιάνει μονοκόμματο σουτ στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, τρέχοντας να πάρει μία φανέλα του Γκούρτσα από τον πάγκο για να του αφιερώσει το γκολ.

6΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! 2-0! Ο Πόζογλου πλασάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι, στην επαναφορά ο Πόζογλου πλασάρει εκ νέου, ο Εν’Νομό κάνει την προβολή και σκοράρει εύκολα.

15΄ Νέα προσπάθεια και σουτ του Εν’Νομο, ο Μακρυωνίτης αποκρούει και πάλι, με τον Πόζογλου να σουτάρει ψηλά άουτ στην επαναφορά.

28′  Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Τριανταφυλλάκο, εξαιρετική όμως και η απόκρουση του Ρίστιτς.

34′ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Σιάκκας άθελα του στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρίστιτς μετά από σέντρα του Ζουλιώτη.

45΄ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Γουόρντεν, αποκρούει ο Ρίστιτς.

48′ Ο Κάκκο σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ, αλλά μάλλον κάπου βρήκε με τον διαιτητή να δείχνει κόρνερ.

50′ Σουτ του Τριανταφυλλάκου, αποκρούει σε κόρνερ ο Ρίστιτς.

59΄ Ωραίο σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή, αποκρούει με τα πόδια ο Μακρυωνίτης και στην εξέλιξη της φάσης εξ’ επαφής κεφαλιά του Κάκκο καταλήγει άουτ.

71′ Σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου, αποκρούει ο Μακρυωνίτης

82΄ Φάτσα και με τρίτο γκολ ο Πανσερραϊκός, με τον Ρούσσο να σουτάρει από ευνοϊκή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή αμυντικός της Σπάρτης πέφτει στην φάση και με το σώμα αποσοβεί τον κίνδυνο.

84΄ Νέα προσπάθεια και σουτ του Ρούσσου, αποκρούει ο Μακρυωνίτης.

90+3′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ! 3-1! Ωραία σέντρα του Τσαμούρη και ο Κάκκο στο δεύτερο δοκάρι με ψύχραιμο πλασέ γράφει τον επίλογο του ματς.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Παπαδάκης, Γιάντσης (Ημαθίας)

4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Απ. Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Ποζατζίδης, Τσελεπίδης, Ρούσσος, Σιάκκας, Παπουτσογιαννόπουλος, Κρητικός(77′ Αναστασόπουλος), Κάκκο, Εν’Νομό(66′ Δούμτσιος), Πόζογλου(85′ Τσαμούρης)

ΣΠΑΡΤΗ(Μ. Στεφανίδης):Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Κολτσίδας, Οικονομόπουλος, Παναγιώτου, Τσιμότζι, Μπουζούκης(63′ Δεινόπαπας), Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου(40′ Γουόρντεν), Ράντι, Ράνος(76′ Φουρτάδο)