Νίκη με δέκα παίκτες ο Απόλλων και 4η θέση!

Ο Απόλλων Παραλιμνίου ταξίδεψε στην Γεννησέα για να αντιμετωπίσει τον ουραγό της βαθμολογίας, Ηρακλή Ζυγού και παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα για περίπου μισή ώρα, νίκησε με 2-0 «σκαρφαλώνοντας» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία του Αετού Ορφανού κόντρα στην Δόξα Θεολόγου.

Εύκολη νίκη πήρε ο Απόλλων Παραλιμνίου κόντρα στον Ηρακλή Ζυγού εκτός έδρας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Αετού Ορφανού με την Δόξα Θεολόγου, ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κούτλας έβαλε γρήγορα την ομάδα του μπροστά στο σκορ και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιαννόπουλου, ο αμυντικός του Παραλιμνίου με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανιά, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Με το γρήγορο αυτό γκολ, το Παραλίμνιο κράτησε μπάλα και έλεγχε το παιχνίδι, χωρίς να επιτρέπει τον Ηρακλή Ζυγού να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Το ημίχρονο στην Γεννησέα «έκλεισε» με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Ηρακλής προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες, προσπαθώντας να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Απόλλων Παραλιμνίου θα μείνει με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Θανάσης, Λάπατας, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Γαϊδαρτζή. Ο Ηρακλής με παίκτη παραπάνω, πίεσε περισσότερο για το γκολ της ισοφάρισης και στο 75ο λεπτό ο Δημητριάδης κάνει ένα πολύ καλό σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Απόλλων παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Ηρακλή, βρήκε τον τρόπο να πετύχει ένα τέρμα και να «κλειδώσει» ουσιαστικά την νίκη, καθώς στον 89ο λεπτό ο Νλουντούλου, διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Απόλλων Παραλιμνίου ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Ηρακλής Ζυγού παρέμεινε στην τελευταία θέση. Την επόμενη αγωνιστική, ο Απόλλων θα φιλοξενήσει τον Πανδραμαϊκό με φόντο την τρίτη θέση, καθώς η ομάδα της Δράμας βρίσκεται μπροστά με 3 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής Ζυγού (Δημητριάδης): Μανιάς, Τενεκές, Τιφτίκης, Κριεζής, Κιομουρτζής, Ψαρόπουλος, Βαφειάδης, Πιλτικάκης, Δογανίδης, Δημητριάδης, Κωφίδης Κ.

Αναπληρωματικοί: Μολώνης, Ανδρέου, Ευθυμιάδης, Καρά Ισμαήλ Τσατάι, Κωφίδης Στ., Πανταζίδης, Πανέρης

Απόλλων Παραλιμνίου (Δημητρίου): Μαδένης, Λιάρας, Παπαδόπουλος, Κουτζαβασίλης, Κούτλας, Τζαμπέγια, Πεκρής, Γιαννόπουλος, Γαϊδαρτζής, Νλουντουλού, Νικολαΐδης.

Αναπληρωματικοί: Παναγιωτόπουλος, Τάκας, Τοπάλ, Παπαδόπουλος Ε., Λοβέκιο, Καρυπίδης, Ηλιόπουλος

Γήπεδο Γενησέας: Ηρακλής Ζυγού – Απόλλων Παραλιμνίου

Διαιτητής: Θανάσης Λάπατας (Θράκης)

Βοηθοί: Καρακασίδης, Δανδανίδης (Θράκης)