Νίκη κορυφής για Πανσερραϊκό, 3-0 τον Αλμωπό Αριδαίας

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε ο Πανσερραϊκός, μετά τη νίκη του κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας, εκμεταλλευόμενος την λευκή ισοπαλία της Καβάλας με την Βέροια, στο «ντέρμπι» κορυφής. Δύο γκολ από τον «καυτό» Αργεντινό επιθετικό, Τόμας Πράντο και ένα (το πρώτο του για φέτος) από τον αρχηγό των «Λιονταριών», Δημήτρη Γκούρτσα!

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, που θα ξεχαστεί γρήγορα, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να πιάσουν υψηλό ρυθμό καθώς μπορεί η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου να ήταν εξαιρετική, ωστόσο οι καιρικές συνθήκες έπαιξαν τον ρόλο τους. Η συνεχόμενη βροχή τις τελευταίες ώρες σε συνδυασμό με τον κρύο αέρα, δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος, η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 30ο λεπτό, ενώ μέχρι την ανάπαυλα, σημειώθηκαν ακόμα τέσσερις ευκαιρίες.

Μετά το μέτριο πρώτο 20λεπτό, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανεβάσουν λίγο τον ρυθμό, με τον Πανσερραϊκό να είναι η ομάδα που απείλησε πρώτη, όταν στο 30ο λεπτό ο Γεωργιάδης μετά από ωραία προσποίηση έκανε ένα ωραίο δυνατό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, με τον Καραγιαννίδη να απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι ο Γεωργιάδης ήταν ο πρωταγωνιστής, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει άουτ. Στο 39ο λεπτό ήταν η σειρά του Αλμωπού να απειλήσει, με τον Γκαγιέκο να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Καβουσάκη.

Τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει και πάλι στον Πανσερραϊκό, όταν στο 40ο λεπτό, ο Λουφάκης έκανε ένα εκπληκτικό σουτ, με τον Καραγιαννίδη να διώχνει δύσκολα, με την φάση να συνεχίζεται, τον Γεωργιάδη να κάνει την σέντρα, ο Ολαϊτάν την κεφαλιά, με τον πορτιέρε του Αλμωπού να μπλοκάρει την μπάλα με αρκετή δυσκολία.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο, με τον διαιτητή κ. Δραγούση, να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0 με τον Πανσερραϊκό όμως να έχει τις ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τελείως αντίθετα σε σχέση με το πρώτο, καθώς στο πρώτο λεπτό μετά την επανέναρξη, ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο στα τελευταία παιχνίδια, Τόμας Πράντο, με τον Αργεντινό επιθετικό να σημειώνει ακόμα ένα τέρμα με το κεφάλι, μετά από κόρνερ του Φάμπρι και κόντρα σε αμυντικό του Αλμωπού. Στο 62ο λεπτό ο Μάνιος γύρισε με ωραία κίνηση (ξέφυγε) από το στενό μαρκάρισμα του Κασμερίδη και σούταρε συρτά αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Καβουσάκης. Από το γκολ και μετά το αίσθημα της αυτοσυντήρησης, κράτησε τον Πανσερραϊκό πίσω από την μπάλα, ενώ φάνηκε πως τα «non stop» παιχνίδια, κούρασαν τα «Λιοντάρια», που δέχθηκαν πολύ πίεση από την ομάδα της Αριδαίας. Στο 65ο λεπτό ο Αλμωπός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Κιουλτζόπουλος πέρασε δύο παίκτες του Πανσερραϊκού, έκανε την σέντρα, με τον Έππα να κάνει το σουτ και να αποκρούει εντυπωσιακά ο Καβουσάκης, ενώ στην επαναγορά της μπάλας και πάλι ο Έππας κάνει την κεφαλιά, με τον Καβουσάκη να του λέει και πάλι όχι και η άμυνα του Πανσερραϊκού να απομακρύνει την μπάλα.

Στο 70ο λεπτό, το παιχνίδι «τελείωσε», όταν ο Φάμπρι «χόρεψε» την άμυνα του Αλμωπού, έκανε την σέντρα και ο Αργεντινός επιθετικός, Τόμας Πράντο να σημειώνει ακόμα ένα γκολ και να αποδεικνύει για ακόμη μια φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση την τελευταία περιόδο.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο αρχηγός του Πανσερραϊκού, Δημήτρης Γκούρτσας, βρήκε διάχτυα για πρώτη φορά φέτος και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Πανσερραϊκός, με αυτήν του τη νίκη και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Καβάλας με την Βέροια, βρέθηκε στην κορυφή της Football League, ισόβαθμος με τις δύο ομάδες. Επόμενο παιχνίδι για τα «Λιοντάρια», με τον Απόλλων Πόντου εκτός έδρας στην Κατερίνη.

Κάρτες: Κίτρινες: 38′ Κασμερίδης, Γεωργιάδης / 8′ Κιουλτζόπουλος, 26′ Έππας

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης, Κρητικός, Γεωργιάδης (72′ Κουτσίδης), Ολαϊτάν (46′ Φάμπρι), Λουφάκης (87′ Μαρτσιόνι), Πράντο (87′ Γκούρτσας)

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Βενέτης, Κολτσίδας, Κιουλτζόπουλος (72′ Πέττας), Προκοπίου (21′ λ.τ Κουρούπης), Έππας, Ασλαμπάλογλου, Ρογγότης, Γκαλιέγκος (82′ Χαντζάρας), Μάνιος (82′ Τούφας), Λουσέρο (72′ Κοζάκης)

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Φράγιος (Μακεδονίας), Κουβαλάκης (Δράμας)