Νίκησε Τρίγλια και διαιτησία ο Πανσερραϊκός!

Ο Πανσερραϊκός έδειξε χαρακτήρα και πάθος και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στην Τρίγλια, χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Μέσι! Η Σερραϊκή ομάδα είχε εχθρική διαιτησία αλλά έπαιξε ως ομάδα και μπαίνει δυνατά στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος της Football League.

Ο Πανσερραϊκός φιλοξένησε την Τρίγλια το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, με τα «Λιοντάρια» να είχαν να διαχειριστούν τρεις αρνητικούς παράγοντες…ενώ προέκυψε και τέταρτος με την κάκιστη διαιτησία.

Οι δύο συνεχόμενες ήττες τις προηγούμενες αγωνιστικές, η απομάκρυνση του Πέτρου Στοΐλα από τη θέση του προπονητή και τα αγωνιστικά προβλήματα που προέκυψαν με τους τραυματισμούς σημαντικών παικτών, επηρέασαν τον Πανσερραϊκό στο παιχνίδι με την Τρίγλια, με το πρώτο ημίχρονο να μην έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό, καθώς μέχρι το 30ο λεπτό το ματς παιζόταν στον χώρο της μεσαίας γραμμής, με αρκετά φάουλ και από τις δύο ομάδες.

Οι «κόκκινοι», δέχθηκαν πίεση από την Τρίγλια, η οποία προσπάθησε να επιτεθεί κυρίως με στημένες φάσεις αλλά και από τον άξονα. Από το 25ο λεπτό και μετά, ο Πανσερραϊκός, ανέβασε την απόδοσή του, μείωσε τις αποστάσεις στις γραμμές και κυκλοφόρησε την μπάλα, κυρίως από τα αριστερά, με τον Μέσι.

Η πρώτη τελική φάση του πρώτου ημιχρόνου, ανήκει στην ομάδα της Χαλκιδικής στο 25ο λεπτό, με τον Δόρη να κάνει το σουτ εκτός περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνάει από όλους και να καταλήγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.

Ο Πανσερραϊκός… απάντησε στην ευκαιρία της Τρίγλιας στο 31ο λεπτό, με τον Πέτρου να βλέπει τον Παλαβράκη εκτός εστίας και να προσπαθεί από αρκετά πλάγια να τον… κρεμάσει, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γκούρτσας έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, χωρίς να απειλήσει τον πορτιέρε της Τρίγλιας.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0, με την κατοχή να είναι στο 51% για την Τρίγλια και στο 49% για τον Πανσερραϊκό, ενώ ισοπαλία έχουμε και στις κάρτες, καθώς Ψάλτης και Σαρβανίδης δέχθηκαν από μια κίτρινη κάρτα! Βέβαια τα δυο παιδιά…Βολιώτικα του συνδέσμου Θεσσαλίας (ο διαιτητής και ά βοηθός) εκνεύρισαν τους παίκτες του Πανσερραϊκού με συνεχόμενα σφυρίγματα ενω δεν δόθηκαν και καθαρές κάρτες σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις!

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανσερραϊκό να μπαίνει πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο μέρος, θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα του διώξει το άγχος. Το πάθος στις μονομαχίες κυρίαρχησε και οι παίκτες βρήκαν ρυθμο και αυτοπεποίθηση!

Η πρώτη τελική προσπάθεια ανήκει στην Τρίγλια στο 52ο λεπτό, που βγήκε σε αντεπίθεση με τον Ζγκούρι να δίνει στον Ποζατζίδη, ο οποίος άνοιξε στον Δόρη που μπήκε μέσα στην περιοχή, όμως κάνοντας το σουτ, έχασε την ισορροπία του, με την μπάλα να φεύγει εκτός τελικής γραμμής.

Στο 55ο λεπτό ο Πανσερραϊκός φωνάζει δίκαια, για ένα πέναλτι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκούρτσας έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Σαρβανίδη, με τον διαιτητή να είναι κοντά στην φάση, αλλά να δείχνει «παίζεται».

Οι άνθρωποι της ομάδας φώναζαν από τον πάγκο, καθώς η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του πάικτη της Τρίγλιας, ωστόσο ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφασή του. Δύο λεπτά αργότερα, τα «Λιοντάρια» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μέσι να κάνει ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, μετά από πάσα του Γκούρτσα, κάνοντας το 1-0.

Ο Πανσερραϊκός, αφού πέτυχε αυτό που ήθελε, έκλεισε τους χώρους προς την εστία του, με την Τρίγλια να κυκλοφορεί την μπάλα για το υπόλοιπο του αγώνα και να προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο η σφιχτή άμυνα των «Λιονταριών» και ο Καβουσάκης να παρεμβαίνει όπου χρειάζεται, έδωσαν στον Πανσερραϊκό τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μετά από δύο ήττες κόντρα σε Καβάλα και Πιερικό, ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις επιτυχίες, πήρε ψυχολογία και είναι έτοιμος να κάνει την… αντεπίθεσή του, στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος της Football League.

Επόμενο παιχνίδια για την ομάδα του Γιάννη Γκιόκα, το εξ’αναβολής παιχνίδι με τον Θεσπρωτό, εντός έδρας, την Τετάρτη 19 Μαΐου.

Κάρτες: Κίτρινες: Ψάλτης, Μασκανάκης, Καβουσάκης / Σαρβανίδης, Α. Παπαστεριανός

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Γκιόκας): Καβουσάκης, Κουτσίδης, Κασμερίδης, Ζέρης, Τσόπελας, Ψάλτης (72′ Μαρκιόνι), Κρητικός, Πέτρου (91′ Μασκανάκης), Τσιμίκας (82΄ Γιανναράκης), Μέσι, Γκούρτσας (71΄Πράντο)

ΠΟ Τρίγλιας (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκερκιέργης, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος (89΄Ευθυμιάδης), Μ. Παπαστεριανός, Ζγκούρι, Δόρης, Τότσκα, Σαρβανίδης (60′ Μπρίτο), Ποζατζίδης (86′ Σμυρλής)

Διαιτητής: Καλατζής (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Αναστασίου (Θεσσαλίας), Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)