“Μπλόκο” στην ΜΕΝΤ για τους Ικάρους !

"Μπλόκο" στην ΜΕΝΤ για τους Ικάρους !

ΜΕΝΤ  73-64  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Το τρένο των Ικάρων έκανε στάση στην ΜΕΝΤ, όπου η τοπική ομάδα κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην αήττητη έως χθες, ομάδα των Ικάρων. Οι γηπεδούχοι με όπλο τους τα επιθετικά ριμπάουντ και τα εύκολα καλάθια από την πίεση έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα και αναγκάσαν τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα. Στοίχισαν και οι πολλές χαμένες βολές σε καθοριστικά σημεία για την Σερραϊκή ομάδα.

Ντέρμπι όπως άλλωστε αναμενόταν ήταν το πρώτο μέρος με την ΜΕΝΤ να παίρνει μικρές διαφορές και τους Ικάρους να απαντούν με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το προβάδισμα του ενός πόντου (38-39) για τους “κυανοκίτρινους”. Και εκεί όπου όλα είχαν μπει σε σειρά με το σκορ στο 41-46, ήρθαν απανωτά εύκολα αβίαστα λάθη σε επαναφορές, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να προσπεράσουν με 50-46 για να απαντήσει ο Παρχαρίδης με τρίποντο και να βάλει τέλος στο σερί των γηπεδούχων. Ωστόσο, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 57-51 και παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων, η ολική επιστροφή δεν κατέστη δυνατή για το σύνολο των Κακιούζη-Ρούλη.

Τα δεκάλεπτα: 24-20,38-39,57-51,73-64.

ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης 1, Παπαπασχάλης 14, Ζυγόρης, Ζεϊμπέκης 14(3), Ρόπουτης 7(1), Μιχαηλίδης 9, Μπέλλος 2, Γκαντίδης, Πασχαλίδης 12, Σιόλογκας 12.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Φραγκούλης 5(1), Σιδερίδης, Καμπέρης 6(1), Δαλαγκόζης 5, Κουτσοκώστας 14, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης 7(1), Μπίλιος 3(1), Κακιούζης 20.