Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Ορφέας και Παραλίμνιο

Ο Απόλλων Παραλιμνίου αν και προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στον Ορφέα στην Ξάνθη, δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς στην νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στην Ξάνθη με φάσεις και από τις δύο ομάδες, Ορφεάς και Απόλλων Παραλιμνίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, παίρνοντας από έναν βαθμό.

Ο Ορφέας είχε τις πρώτες μεγάλες ευκαιρίες στον αγώνα με τον Μαυρόπουλο στο 10ο λεπτό να κάνει το σουτ και η μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γκαϊδατζάκη, ενώ ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, ο Ζυγκολάρης βγήκε μόνος του απέναντι από τον πορτιέρε του Απόλλων, με τον Γκαϊδατζάκη να αποκρούει και στην επαναφορά ο Μαυρόπουλος να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Κόντρα στη ροή του ματς, ο Απόλλων ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Καρυοφύλλη να εκμεταλλεύεται τα λάθη στην άμυνα του Ορφέα και να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό να σηκώνει την σημαία του για λίγο, όμως στην συνέχεια το γκολ κατοχυρώθηκε κανονικά.

Οκτώ λεπτά κράτησε η χαρά του Απόλλων, καθώς ο Ορφέας στο 21ο λεπτό ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τορομανίδη από μακρινή απόσταση, με τον τερματοφύλακα του Παραλιμνίου να αιφνιδιάζεται.

Το ημίχρονο βρήκε το Παραλίμνιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ, καθώς στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νλουντουλού εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ρούφου στο σουτ του Γκαϊδαρτζή και έστειλε την μπάλα στην κενή εστία του πορτιέρε του Ορφέα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ορφέας ξεκίνησε πάλι δυνατά, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 46ο λεπτό, με το σου του Κουγκουρίγκου να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ρούφος απέκρουσε το σουτ του Γαϊδαρτζή, κρατώντας τον Ορφέα στο παιχνίδι.

Στο 74ο λεπτό, ο Ορφέας θα ισοφαρίσει για δεύτερη φορά, μετά από μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα του Απόλλων, με την μπάλα κόντραρε στη πλάτη του Κουκουρίγκου που είχε σηκωθεί για την κεφαλιά και κατέληξε στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ορφέας λίγο έλειψε να πάρει την νίκη, όταν ο Τσέκος έκανε την σέντρα, όμως ο Ιμέρ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκορ δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις του αγώνα και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό αλλά και τις εντυπώσεις για το επιθετικό παιχνίδι και τα πολλά γκολ που σημειώθηκαν.

Διαιτητής: Κώστας Πουλικίδης(Δράμας)

Βοηθοί: Τσακίρης, Οικονομίδης(Δράμας)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ορφέας Ξάνθης: Ρούφος, Ζιγκολάρι, Τορομανιδης, Χασάνογλου, Μακράκης, Μαυρόπουλος, Καραγκιόζης (87′ Χιντ Ιμέρ), Σουκρήογλου (62′ Μελισσόπουλος), Κουκουρίγκος, Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού (72′ Τσέκος), Παπαδόπουλος Λ (46′ Κατρανίτσας).

Απόλλων Παραλιμνίου: Γκαϊδατζάκης, Παπαδόπουλος, Τάκας, Κουζαβασίλης, Παναγιωτόπουλος, Νικολαίδης (86′ Κούτλας), Καρυοφύλλης (68′ Τζαμπέγια), Γιαννόπουλος, Γαϊδαρτζής, Ν’ Λουντούλου, Λαδόπουλος (61′ Λιάρας)