Με Game winner του Γιαβρόπουλου ήρθε η νίκη-χρυσάφι για τον Γ.Σ Σερρών κόντρα στον Πανσερραϊκό!

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  66-64 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Αήττητο ήταν και πάει… Ο Γυμναστικός βρήκε το “κουμπί” του Πανσερραϊκού και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με τον Γιαβρόπουλο να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο καλάθι 1,6 πριν το τέλος και τον Παρχαρίδη να αστοχεί σε πολύ δύσκολο τρίποντο στην εκπνοή. Οι “ταύροι” με αυτή την νίκη ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 11-2 και εφόσον κερδίσουν και την ένσταση με την Προσοτσάνη (πολλές πιθανότητες),τότε θα ανέβουν στο 12-1. Από την άλλη, οι “κόκκινοι” έχασαν για πρώτη φορά φέτος με το ρεκόρ τους να πέφτει στο 12-1, αλλά έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους “πράσινους”. Με αυτή την νίκη ο Γυμναστικός έβαλε “φωτιά” στο πρωτάθλημα,καθώς η 1η θέση δεν έχει κλειδώσει ακόμη.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό που διεξήχθη στον κατάμεστο Οβά Σερρών, με τον κόσμο να φεύγει “χορτάτος” από μπάσκετ, με το παιχνίδι να έχει όλα εκείνα που χαρακτηρίζει ένα ντέρμπι…πάθος,ένταση,καρδιά. Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους,μπαίνοντας γρήγορα στο πνεύμα του παιχνιδιού, με τον Ασημάκη να “κεντάει” στην 1η περίοδο,πετυχαίνοντας 17 πόντους με 5/6 τρίποντα. Το αρχικό 18-05 έδωσε την θέση του στο 18-13 με τους “κόκκινους” να αφυπνίζονται. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +8 (26-18) για τους γηπεδούχους. Η 2η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους,που απάντησαν με εύκολους πόντους και έφεραν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα (28-28). Μάλιστα,οι παίχτες του Κοκολιού ήταν εκείνοι,που είχαν και το προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου, 34-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τους “ταύρους” να μην αφήνουν τα “λιοντάρια” να ξεφύγουν στο σκορ. Η αναμέτρηση ήταν σε τεντωμένο σχοινί,αφού στο 30′ το σκορ ήταν στο 50-53. Στην τελευταία περίοδο, ο Πανσερραϊκός έδειχνε να “καθαρίζει” το παιχνίδι,καθώς προηγήθηκε με 57-64 5′ πριν το φινάλε. Ωστόσο, ο Γυμναστικός με “νύχια” και με “δόντια” ισοφάρισε σε 64-64 με μεγάλα καλάθια. Ο Γιαβρόπουλος πέτυχε το καλάθι του παιχνιδιού,καθώς το δίποντο του ήταν εξαιρετικά δύσκολο και έδωσε στην ομάδα του την νίκη με 1,6 να απομένει για το φινάλε. Ο Παρχαρίδης αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο στην εκπνοή και έτσι οι “πράσινοι” ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς με την λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 26-18,34-39,50-53,66-64.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 4,Λαδιάς 6(2),Σκαλιστής 2,Ντίκογλου 6,Χατζής 6,Ντινούδης,Ασημάκης 27(5),Καρακώστας 6,Γιαβρόπουλος 7(1),Ιωαννίδης 2.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13(3),Φραγκούλης 5(1),Τράκας 8(1),Χορτομάρης,Συμεωνίδης 11,Χατζηστεφάνου 2,Παρχαρίδης,Γεωργιανός 5(1),Αποστολίδης,Τσανάκας 8(2),Ιωσηφίδης 12(2).

Τα σημεία:

# Τέτοια ντέρμπι να παρακολουθεί ο κόσμος και τι άλλο…

# Μαγικός Ασημάκης στην 1η περίοδο…

# Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι με τους “πράσινους” να δείχνουν να το θέλουν περισσότερο.

# Τα 10 τρίποντα δεν έφτασαν στον Πανσερραϊκό,που έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία πέντε λεπτά αδυνατώντας να πετύχει καλάθι. Δεν πήγε πίσω και ο Γυμναστικός,που πέτυχε 8 ακόμη. 18 τρίποντα σε τοπικό ντέρμπι είχαμε πολύ καιρό να δούμε.