Με ψυχή και άμυνα ο Γυμναστικός έκανε το 1-0 !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  70-57  ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ     (1-0)

Οι Κομοτηναίοι ήρθαν να πάρουν το διπλό και τα πήγαιναν περίφημα για τρία δεκάλεπτα,αλλά οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου δείχνοντας ψυχή και παίζοντας καταπληκτική άμυνα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν αδύνατο να χάσουν. Με μια εξαιρετική 4η περίοδο και στις δυο πλευρές του γηπέδου, ο Γ.Σ Σερρών έκαμψε την αντίσταση του Αίαντα και θα πάει το βράδυ της Τετάρτης (20:30) να σφραγίσει το εισιτήριο της τετράδας, γνωρίζοντας όμως ότι θα έχει δύσκολο έργο.

Όσον αφορά το τι συνέβη στο παρκέ του Οβά στις 19:00 το απόγευμα, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6.75  (6 τρίποντα) έκαναν το ιδανικό πρώτο μέρος και σε συνδυασμό με την άμυνα ζώνης που απέδωσε τα μέγιστα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 14-16 και στο ημίχρονο με 26-33 με την διαφορά μάλιστα να φτάνει και σε διψήφια νούμερα (19-29).

Στην επανάληψη, οι “ταύροι” με όπλο τους το επιθετικό ριμπάουντ και την παθιασμένη άμυνα τους (πολλές κακές επιθέσεις από τον Αίαντα) μείωσαν σε 32-35 και 38-40 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο -2 (42-44). Με καλάθι και φάουλ ξεκίνησαν την 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι (42-47) για να έρθει ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων και ένα καλάθι της ομάδας της Κομοτηνής (49-49). Από εκεί και πέρα Σκαλιστής,Χατζής και Ασημάκης πέτυχαν κρίσιμα καλάθια και οι “πράσινοι” μετά το 34′ είχαν ένα σταθερό προβάδισμα 7 με 10 πόντων, που έμεινε μέχρι το φινάλε. Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο για τον Γυμναστικό με το επιμέρους 44-24 να δείχνει την θέληση των παιχτών του Μπουτάκογλου για την νίκη και το 1-0. Καλύτερος θα πρέπει να παρουσιαστεί ο Γ.Σ την Τετάρτη για να μπορέσει να αποδράσει με την νίκη-πρόκριση από την Κομοτηνή.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Παναγιωτίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-16,26-33,42-44,70-57.

Γ.Σ Σέρρες(Μπουτάκογλου): Ασημάκης 21 (1τρ. ,10ρ.),Γιαβρόπουλος 2,Ιακωβίδης 5(1),Ιωαννίδης 17(8ρ.), Καρακώστας 2,Λαδιάς 7(1),Ντίκογλου,Ντινούδης,Σκαλιστής 9(1),Χατζής 7.

Αίας Κομοτηνής(Τερζίδης): Γούτσικας 13(3),Νικέλης 5,Ρούστας 3,Μπορμπίδης 5(1),Κλωνάρας 7(2),Λοϊσιος 6, Ζόλωτας 11,Τερζίδης 7.