Με το πόδι… στο γκάζι ο ΑΟΣ, νίκησε το Παγγαίο & “φώναξε” για την Μακεδονία!

Με το πόδι... στο γκάζι ο ΑΟΣ, νίκησε το Παγγαίο & "φώναξε" για την Μακεδονία!

Για άλλο ένα παιχνίδι ο Α.Ο.Σ ήταν εξαιρετικός και παίρνοντας τεράστια ώθηση από την άμυνα διέλυσε με 86-40 το Παγγαίο δείχνοντας πως και με απουσίες δεν “καταλαβαίνει”. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου “πνίγοντας” τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατέκτησε ένα πολύ εύκολο ροζ φύλλο αγώνος απέναντι σε μια ομάδα που έχει θετικό πρόσημο έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Ο Α.Ο.Σ και όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Ομόνοιας περίμεναν ένα πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι, αλλά οι “πράσινοι” φτάνοντας παράλληλα στην 10η σερί τους νίκη συνδύασαν την επικράτηση τους και με καλό θέαμα ικανοποιώντας το κοινό.

Παράλληλα η ομάδα εξέδωσε ανακοίνωση για το Μακεδονικό με αφορμή και το συλλαλητήριο αναφέροντας: «Ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. ως γνήσιο Αθλητικό Σωματείο της Μακεδονίας διατρανώνει ότι: Η ελληνικότητα και η μοναδικότητα της Μακεδονίας είναι αδιαπραγμάτευτη!🇬🇷».

Ο αγώνας…

Το Παγγαίο ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-7, όμως οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να βρουν τον καλό τους εαυτό και με επιμέρους 17-4 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (21-11). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε τον νικητή του παιχνιδιού, αφού ο Α.Ο.Σ παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και με επίθεση στα στάνταρ της πρώτης περιόδου εκτόξευσε την διαφορά του πρώτου μέρους στο +32 (45-13).

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν παραδοθεί ήδη στους παίχτες του Μπουτάκογλου και δεν κατάφεραν να φέρουν καμία αντίσταση, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο φορμαρισμένος Α.Ο.Σ να φτάσει σε μια πολύ εύκολη νίκη με 86-40, δείχνοντας έτοιμος για την μεγάλη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ την ερχόμενη εβδομάδα στην Δράμα.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 21-11, 45-13 (ημ.), 69-22, 86-40

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 13 (1), Λαδιάς 5 (1), Παπαδόπουλος 11, Μητρούδης 4, Τερζής 6, Δεληγιάννης 15 (1), Κούτσας, Τζουμαϊλής 4, Ασημάκης 16 (2), Καρακώστας 10 (3), Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης.

Παγγαίο: Ανίσογλου 14 (4), Μακρής, Στυλιανίδης, Καρακόλιας, Μελιάδης 4 (1), Δημητρίου 15 (2), Κομίτης, Γούλας 5 (1), Τσιουτσιουλής, Ζερφειρίδης, Γουδούτσης 2.