Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Γυμναστικός απέναντι στους πιτσιρικάδες της Α.Ε.Σ !

Α.Ε ΣΕΡΡΩΝ  53-82  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Όπως αναμενόταν, ο Γυμναστικός πέρασε εύκολα από την έδρα της Α.Ε.Σ και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους εξ αρχής και κατέκτησαν εύκολα το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στην πιο νεανική ομάδα του πρωταθλήματος, η οποία όσο περνάει ο καιρός θα γίνετε όλο και καλύτερη.

Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ με το σκορ στο 1-12 στα πρώτα λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν,αλλά οι “ταύροι” έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (14-26). Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και ουσιαστικά κλείδωσαν το διπλό. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: 25-52.

Στο δεύτερο μέρος δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο επίσημο παιχνίδι των δυο ομάδων για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Χωρίς τον Γιαννούλη αγωνίστηκε η ομάδα του Ιωσηφίδη, ενώ Χατζής και Ιακωβίδης δεν ενίσχυσαν τους “ταύρους”.

Δεκάλεπτα: 14-26, 25-52 (ημ.), 36-70, 53-82
Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Δημάδης 18, Δούκας Δ. 4, Αποστολίδης 6 (1), Ποργιόπουλος 6 (2), Καντάς, Πλακανδάρας 1, Τσιάρας, Κοβανίδης, Σαμαράς 8, Γούνας 5, Ζαρίμπας 2, Δούκας Β. 1.
Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μητρούδης 2, Λαδιάς 3 (1), Ρίζος 5, Ντίκογλου 3, Λαγός 16 (2), Χατζηστεφάνου 11 (3), Ντινούδης 9 (1), Γκολογκίνας, Ασημάκης 17 (1), Καρακώστας 12 (2), Γιαβρόπουλος 4.