Με άνετη νίκη έκλεισε την regular season ο Γ.Σ Σερρών!

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  41-81  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή, είχε τον Ασημάκη σε καλή ημέρα (σύνηθες) και κέρδισε στην Ηράκλεια με συνοπτικές διαδικασίες ολοκληρώνοντας την regular season με ρεκόρ 20-2 ο Γυμναστικός. Και αυτό, γιατί οι “πράσινοι” έχουν ρεπό την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητα τους και προηγήθηκαν με 08-24 στο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ηράκλεια του Νίκου Μάντζιου -έπαιξε και ο Κούτλης έπειτα από 5 αγώνες- προσπάθησε να μειώσει,αλλά οι “ταύροι” δεν έδωσαν δικαιώματα και το ημίχρονο έκλεισε στο +26 για τους φιλοξενούμενους (19-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει την διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων. Η Ηράκλεια πλέον έχει ρεκόρ 5-16 και κλείνει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για φέτος με εκτός έδρας αναμέτρηση με το Ρούπελ. Από την άλλη, ο Γυμναστικός ετοιμάζεται πλέον για τα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 08-24,19-45,27-63,41-81.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Ράμναλης 6,Βαφείδης,Αποστολάκης 4,Μέσσας 2,Παναγιωτίδης 3(1),Κουτσάκης 2,Κουντουράς 2,Ατλάσης 4,Λαζαρίδης,Κούτλης 16,Μπαμπαχμίδης,Τοπολίγκας 2.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Λαδιάς,Σκαλιστής 10,Μητρούδης,Καλμπατζίδης 1,Τζίκος 1,Πλακανδάρας 11(1), Γκολογκίνας 14,Ασημάκης 29(4),Καρακώστας 2,Γιαβρόπουλος 7(1),Ιωαννίδης 6.