Μεγάλο διπλό για τον Πανσερραϊκό σε μια δύσκολη έδρα !

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  56-61  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2020 ο Πανσερραϊκός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την πολύ δύσκολη έδρα της Ξάνθης και έδειξε ότι είναι μέσα στο κόλπο ανόδου παρότι βρισκόμαστε ακόμη δυο αγωνιστικές πριν τελειώσει ο πρώτος γύρος. Οι παίχτες του Ραδή Θεοδωρίδη ήταν πάντοτε πάνω στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο και όταν πιέστηκαν από τους Ξανθιώτες έδειξαν ότι κανείς δεν θα τους στερούσε την νίκη.

Συγκεντρωμένοι και παθιασμένοι μπήκαν στο κλειστό του Ευμοίρου οι “κόκκινοι” με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας (12-20) με την λήξη της περιόδου. Η καλή αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 24-31. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου μέρους και “ροκάνισαν” την διαφορά με το σκορ στο 30′ να είναι 45-47. Τα “λιοντάρια” με οδηγό την άμυνα και ορισμένα μεγάλα σουτ κατόρθωσαν να αντέξουν στην πίεση και να φύγουν αλώβητοι από την Ξάνθη πετυχαίνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.  Κορυφαίος από πλευράς νικητών ο Θολιώτης, που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20,24-31,45-47,56-61.

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Βασιλόπουλος

Ασπίδα Ξάνθης (Στεφανίδης-Καζαρτζίδης): Παυλάκης, Παπαδάκης 6, Δώδος 14, Μπόζης 2, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 16, Μανδαλάκης 10(2), Κάλφας, Καλαμπάκας 9(3).

Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 7, Γρίψιος , Γεωργιανός Ν., Γεωργιανός Π. 2, Τράκας 4, Δημητρακάς 10(1), Δατσιάδης, Ντίνος 4(1), Χατζηανδρέου 6, Θολιώτης 17(2), Κάτος 5, Χορτομάρης 6(2).