Μεγάλη νίκη για τις “λιονταρίνες” !

Μεγάλη νίκη για τις "λιονταρίνες" !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  61-54  ΑΣΤ. ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Πάρα πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος αν και το έκανε ντέρμπι, κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος χάρη σε πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο λεπτό. Τα κορίτσια του Τατιτζικίδη είχαν σε όλο το παιχνίδι ισχυρό προβάδισμα,αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφερε τα πάνω-κάτω και έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι (56-54) 1′ πριν το φινάλε. Εκεί, ο Πανσερραϊκός είχε τις λύσεις και έφτασε στην επικράτηση.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και παίζοντας το ίδιο καλά σε άμυνα και επίθεση, έχτισαν μια σημαντική διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο + 11 (35-24). Στην 3η περίοδο, το σκηνικό ήταν το ίδιο και ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει το πάνω χέρι (48-39). Στην τελευταία περίοδο, ο Μαντουλίδης πίεσε παντού, είχε την Καζαντζή Β. να σκοράρει με κάθε τρόπο και έφερε το παιχνίδι στο -2 (56-54). Ο Πανσερραϊκός,ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να διαχειρισθεί την κατάσταση.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Κώνης

Δεκάλεπτα: 21-11, 35-24 (ημ.), 48-39, 61-54

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 10 (1), Θανοπούλου 2, Χύσα, Τσάντα 3 (1), Μπακιρτζίδου 7, Πελτέκη 8, Κουτούση 20, Πιτσιάβα 5, Γκανάτσιου 4, Μίχου 2.

Αστέρας Ιπποδρομίου/Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη (Μπαλαμουτίδου): Καζαντζή Β. 29 (5), Καζαντζή Σπ. 9, Καζαντζή Στ. 6, Μπάλλα 3, Ζαμπουρίδου 2, Παπαδοπούλου 5.