Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τους Ικάρους στο νήμα απέναντι στην ΔΕΚΑ !

ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ  68-67  ΔΕΚΑ

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 12 (45-57) στο 26′, αν και δεν παρουσίασαν την γνωστή τους εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, οι Ίκαροι βρήκαν τον τρόπο και πάλι και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη απέναντι στην νεανική και άκρως ανταγωνιστική ΔΕΚΑ, που ίσως άξιζε αυτή το ροζ φύλλο αγώνος. Όταν αποφάσισαν να σφίξουν την άμυνα και να τρέξουν το γήπεδο, οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητα τους, αλλά μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Με καλή κυκλοφορία και καλάθια από το ποστ οι “κυανοκίτρινοι” ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με 25-15 έχοντας τους Σιδερίδη, Κακιούζη σε καλή ημέρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στο -ένας με έναν- και δημιούργησαν σοβαρά προβλήματα, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ (35-31 στο 17′). Το 41-39 του ημιχρόνου προμήνυε έναν αγώνα θρίλερ.

Με σερί 0-9 και μεγάλη αποφασιστικότητα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο από πλευράς των παιχτών του Κυριαζή. Οι Θεσσαλονικείς βρίσκοντας διαδρόμους κατόρθωσαν να προηγηθούν με την μεγαλύτερη διαφορά των 12 πόντων στο 26′ (45-57). Έκτοτε οι Ίκαροι έπαιξαν μεστά σε άμυνα κυρίως και επίθεση και έφτασαν στην μεγάλη ανατροπή. Αρχικά μείωσαν σε 53-60 στο 30′ και έκαναν γρήγορα το 58-60 για να βάλουν και τον κόσμο για τα καλά στην εξίσωση του παιχνιδιού. Το 58-64 μετατράπηκε σταδιακά σε 65-64 χάρη στην πολύ μεγάλη προσφορά του Κουτσοκώστα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Ένα μεγάλο τρίποντο του Δαλαγκόζη από μακρινή απόσταση διαμόρφωσε το 68-64 με 2′ να απομένουν για το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι οι γηπεδούχοι και το τρίποντο του Τσιρόπουλου στα 40” δεν είχε συνέχεια, καθώς στη τελευταία επίθεση η ΔΕΚΑ υπέπεσε σε λάθος. Μετά από αυτή την νίκη οι Ίκαροι πήγαν στο 8-2, ρεκόρ που έχουν και οι Μακεδονικός,Λεύκιππος και θα προετοιμαστούν για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Μαντουλίδη την ερχόμενη αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 25-15,41-39,53-60,68-67.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Χρυσάφης

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης-Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 4 (1), Σιδερίδης 11 (1), Αγγειοπλάστης, Δαλαγκόζης 5 (1), Κουτσοκώστας 19 (1), Γκούτζιας 2, Παρχαρίδης 7, Μπίλιος 6 (2), Κακιούζης 14.

ΔΕΚΑ (Κυριαζής-Χατζηβρέττας-Μιχαηλίδης): Δημητριάδης 6, Κρίτσικας, Παπασάβογλου Αρ. 4, Χατζηχρήστος 17 (2), Τσιροπούλης Μ. 16, Παπασάβογλου Αν. 16, Καρανώτας 6, Καλαποθαράκος 2.