“Μαύρη” ημέρα για τον Πανσερραϊκό, υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Γ΄ Εθνική

"Μαύρη" ημέρα για τον Πανσερραϊκό, υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Γ΄ Εθνική

Ήταν η περίοδος 1994-95 όταν ο Πανσερραϊκός καταλαμβάνοντας την 16η θέση στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής υποβιβαζόταν για τελευταία φορά στην Γ΄ Εθνική για αγωνιστικούς λόγους! 23 χρόνια μετά λοιπόν και αφού βέβαια είχε προηγηθεί ο οικειοθελής υποβιβασμός του το 2013, τα “λιοντάρια” αποχαιρετούν σήμερα και πάλι την κατηγορία στην οποία έχουν την μακροβιότερη παρουσία, καθώς μετά το 1-1 κόντρα στην Παναχαϊκή και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής έπεσαν… και μαθηματικά!

Με αυτό τον τρόπο γράφεται ακόμη μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του συλλόγου, αν και κακά τα ψέμματα ουσιαστικά ολοκληρώθηκε το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου, καθώς άπαντες στην οικογένεια του Πανσερραϊκού είχαν αποδεχθεί το μοιραίο που θα ερχόταν και μοναδικός στόχος ήταν να ολοκληρώσει αξιοπρεπώς η ομάδα τις υποχρεώσεις της και μέσα στο γήπεδο, όπως και κάνει, προς τιμήν ποδοσφαιριστών, προπονητών και όσων βρίσκονται κοντά της.

Βέβαια ο υποβιβασμός θα μπορούσε να πάρει μία μικρή παράταση, αν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Τάσος Κρητικός ευστοχούσε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, καθώς θα έδινε στην ομάδα του τη νίκη απέναντι σε μία από τις δυνάμεις του φετινού πρωταθλήματος και η σκηνή να… σωριάζεται στο έδαφος αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και άπαντες, συμπαίκτες και αντίπαλοι, να πηγαίνουν να τον παρηγορήσουν, είναι χαρακτηριστική. Πάντως μετά το τέλος του αγώνα αποδοκιμάστηκε από μερίδα φιλάθλων!

Όπως και να έχει αυτό που μετράει είναι πως ο Πανσερραϊκός για ακόμη ένα ματς ήταν ανταγωνιστικός και κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος, η οποία βέβαια ήρθε με πολλές απουσίες στο ματς, έδειξε ότι προφανώς μπορούσε και καλύτερα καθ’ όλη την διάρκεια της σεζόν και γενικότερα πέφτει… μαχόμενος και με ψηλά το κεφάλι, πάντα τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών που επικρατούν στον σύλλογο.

Κέρδος οι νεαροί…

Όσον αφορά τον αγώνα ο Πέτρος Στοΐλας που έχει συγκεντρώσει τα συγχαρητήρια όλων για την ομάδα που παρουσιάζει, παρέταξε έναν Πανσερραϊκό με μ.ο ηλικίας 21,9 χρόνια και απέναντι από τον 44χρονο Κώστα Χαλκιά είχε τον 17χρονο Γιαξή και τον 18χρονο Πέτρου, που μαζί με τον Δούμτσο που κλείνει και αυτός πολύ καλά τη σεζόν, είναι ότι έχουν να κερδίσουν τα “λιοντάρια” το τελευταίο διάστημα και ενόψει της επόμενης χρονιάς. Μάλιστα ο Στέφανος Πέτρου στην 1η του συμμετοχή ως βασικός κατάφερε να είναι αυτός που πέτυχε το γκολ της ομάδας στο 20΄ και μάλιστα γνώρισε και την αποθέωση όταν πέρασε εκτός ως αλλαγή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με την Παναχαϊκή να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και να απειλεί την εστία του Πολίτη, χωρίς ωστόσο να κάνει την μεγάλη ευκαιρία, ενώ οι Σερραίοι στην πρώτη τους καλή στιγμή ευτύχησαν να προηγηθούν. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση μετά το γκολ και στο 39΄ ο Κυνηγόπουλος βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 1-1 με σουτ, ωστόσο η αποβολή του Αποστολόπουλου στο 42΄ με 2η κίτρινη άλλαξε τις ισορροπίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα “λιοντάρια” ήταν ξεκάθαρα καλύτερα, είχαν την υπεροχή και για ένα 20λεπτο περίπου πίεσαν, απείλησαν με τους Κρητικό, Δούμτσο και Ποζατζίδη, ωστόσο στην συνέχεια και όπως είναι λογικό έμειναν και από ενέργεια, καθώς μην ξεχνάμε το ταξίδι-μαρτύριο στην Κρήτη πριν από μόλις λίγες ημέρες και στις καθυστερήσεις είχαν την ευκαιρία με τον Κρητικό να σημειώσουν το γκολ της νίκης, αλλά δυστυχώς για αυτούς το πέναλτι στο 90+5΄ κατέληξε άουτ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.ΣΤΟΪΛΑΣ): Πολίτης, Αναστασόπουλος, Ποζατζίδης, Σιάκκας(46΄ Ρούσσος), Τσελεπίδης, Ναζίμ, Γιαξής(78΄ Στέβιτς), Κρητικός, Πέτρου(69΄ Πόζογλου), Δούμτσος, Εν’Νομό

Στον πάγκο: Πορής, Γουάλεϊ, Μακούσης, Τσαμούρης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ(Σ.ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΣ): Χαλκιάς, Πολίμος, Αργυρόπουλος(59΄ Μωραϊτης), Σωτηράκος, Πλέγας, Αποστολόπουλος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος(83΄ Κωνσταντακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Αντωνακόπουλος(65΄ Ντάσιος)

Στον πάγκο: Σούλης, Μαστραντωνάκης, Μπαμπούνης, Μπουτζίκος

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Λαζαρής (Καβάλας), Νταβέλας (Μακεδονίας)

4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Σιάκκας-Σωτηράκος, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος, Πλέγας, Κωνσταντακόπουλος

Κόκκινες: Αποστολόπουλος

live…live…live…

-Kαλησπέρα από το Δημοτικό γήπεδο, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη της αναμέτρησης.

-Με πολλές απουσίες και ελλείψεις ήρθε η Παναχαϊκή στις Σέρρες έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την 3η θέση.

-Με τον 43χρονο Χαλκιά κάτω από τα δοκάρια οι Αχαιοί, ενώ ο Πανσερραϊκός έχεις τους νεαρούς Γιαξή και Πέτρου. Όταν ο Χαλκιάς κατέκτησε το Euro… ήταν μόλις 3 και 4 χρονών αντίστοιχα!

-Σέντρα στο ματς…

-4΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Κρητικό, κεφαλιά του Τσελεπίδη ψηλά άουτ.

-5΄ Σουτ του Πλέγα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πολίτης.

-Τίποτα ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα λεπτά…

-Μ.Ο ηλικίας της ενδεκάδας του Πανσερραϊκού 21,9 έτη.

-20΄ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ! Ωραίο σουτ του Πέτρου με το αριστερό, μέσα από την περιοχή και στην 3η του συμμετοχή νικά τον Χαλκιά και σκοράρει! 1-0!

-Θα έχει να λέει ο Πέτρου ότι σκόραρε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ κόντρα σε έναν πρωταθλητή Ευρώπης!

-Η Παναχαϊκή έχει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να απειλήσει και να απαντήσει στο γκολ των “λιονταριών”.

-25΄ Δυνατό σουτ του Αργυρόπουλου, ο Τσελεπίδης απομακρύνει την μπάλα μέσα από την μικρή περιοχή.

-29΄ Σουτ από τον Κυνηγόπουλο, μπλοκάρει ο Πολίτης.

-31΄ Κεφαλιά του Αντωνακόπουλου μετά από σέντρα του Μουστακόπουλου, άουτ.

-37΄ Ωραίο σουτ από τον Κρητικό, με τον Χαλκιά να πέφτει και να απομακρύνει σε κόρνερ. Προηγουμένως η εκτέλεση του φάουλ του είχε σταματήσει στο τείχος.

-39΄ ΓΚΟΛ! 1-1! Ωραία μπαλιά του Αντωνακόπουλου προς τον Κυνηγόπουλο, αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Πόλιτη παρά την προσπάθεια του τελευταίου να αποσοβήσει το γκολ.

-42΄ ΑΠΟΒΟΛΗ! Μένει με 10 η Παναχαϊκή… Ο Αποστολόπουλος έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Τσελεπίδη και είδε την 2η κίτρινη κάρτα του Γκορτσίλα.

-45+2΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Δούμτσο! Ωραία μπαλιά από τον Πέτρου, ο Δούμτσος θα βγει τετ α τετ με τον Χαλκιά αλλά δεν θα βρει δίχτυα στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

-ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ…

-ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ…

-47΄ Δυνατό σουτ του Δούμτσου, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Χαλκιά.

-53΄ Ωραίο σουτ του Ποζατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

-Ο Πανσερραϊκός έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα φαίνεται πως έχει και τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

-66΄ Δυνατό σουτ του Κρητικού, μπλοκάρει ο Χαλκιάς.

-74΄ Ωραίο σουτ από τον πολύ καλό και σήμερα Δούμτσο, πολύ καλή και η αντίδραση του Χαλκιά που απομακρύνει.

-Πιέζει ο Πανσερραϊκός για ένα δεύτερο γκολ.

-Τίποτα ιδιαίτερο εδώ και ώρα…

-90+3΄ ΠΕΝΑΛΤΙ! Η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού της Παναχαϊκής έπειτα από σουτ του Κρητικού και ο διαιτητής δείχνει την βούλα του πέναλτι. Έντονες διαμαρτυρίες από τους Πατρινούς.

-90+5΄ ΤΟ ΧΑΝΕΙ Ο ΚΡΗΤΙΚΟΣ! Ο Κρητικός εκτελεί και στέλνει την μπάλα άουτ…

-ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ… ΚΑΙ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΗΝ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ!