“Λύγισε” τον Ζέφυρο ο Πανσερραϊκός και πάει να “ρεφάρει” στον Μακεδονικό !

"Λύγισε" τον Ζέφυρο ο Πανσερραϊκός και πάει να "ρεφάρει" στον Μακεδονικό !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  70-63  ΖΕΦΥΡΟΣ

Έκανε το χρέος του ο Πανσερραϊκός και έριξε στο “καναβάτσο” τον Ζέφυρο πανηγυρίζοντας την 7η του νίκη σε 11 αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν, αλλά στο τέλος είχαν τις λύσεις και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα μια εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Μακεδονικό, με το οποίο ολοκληρώνεται και ο πρώτος γύρος.

Σε ένα παιχνίδι, που εξ αρχής έμοιαζε επικίνδυνο οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και είχαν το πάνω χέρι με 31-32 στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανσερραϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και προηγήθηκε με 10 (56-46) δείχνοντας ικανός να “καθαρίσει” με την υπόθεση νίκη. Ο Ζέφυρος μπόρεσε να αντιδράσει και μείωσε γρήγορα, αλλά στο τέλος οι “κόκκινοι” ήταν αυτοί που είχαν το καθαρό μυαλό και να φτάσουν στην νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 31-32, 56-46, 70-63

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης

Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης): Γεωργιανός Π. 17, Δημητρακάς 5, Συμεωνίδης 15, Ντίνος 5, Δατσιάδης 3, Θολιώτης 8, Χατζηανδρέου 9, Κάτος 8, Τράκας.

Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Αποστόλου 22(5), Κουλαξής 7, Ματενίδης 2, Γιαννάκης 8, Παγωνίδης 3(1), Μόρας 3, Μπάμπος, Καρκανιάς, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος 4, Σαρρής 14.