Λύγισε στην παράταση η Ηράκλεια !

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 64-67 (58-58)

Πάρα πολύ κοντά στην 1η της νίκη έφτασε η Ηράκλεια, η οποία παρότι έκανε πολύ καλή εμφάνιση δεν κατάφερε να κερδίσει την Προσοτσάνη στις λεπτομέρειες και γνώρισε την ήττα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι,που είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του βάσει θεάματος, η Ηράκλεια ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο,ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως ελέγχουν το παιχνίδι και έτσι προηγήθηκαν με 24-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα στην επανάληψη η Προσοτσάνη κατάφερε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ με την διαφορά να παίζει μεταξύ 8 και 10 πόντων στην 3η περίοδο. Οι παίχτες του Νίκου Μάντζιου έκαναν εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας κατά πολύ την άμυνα τους και γύρισαν στο παιχνίδι,ισοφαρίζοντας σε 58-58. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κερδίσουν κιόλας,αλλά το σουτ αλλοιώθηκε και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια γρήγορα καλάθια και πήραν ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος. Από την άλλη η Ηράκλεια έδειξε πολύ καλύτερη εικόνα από την 1η αγωνιστική,αλλά έχασε στις λεπτομέρειες. Όλοι οι παίχτες άφησαν ικανοποιημένο τον Μάντζιο,όμως και πάλι ο Κούτλης ήταν αυτός που έκανε τα πάντα για να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι. Πάρα πολλά παράπονα από την πλευρά των γηπεδούχων για τους διαιτητές και ιδιαίτερα για τον κ.Τσακιρίδη, από τον οποίο θα ζητηθεί εξαίρεση από τα παιχνίδια του Α.Ο.Η.

Τα δεκάλεπτα: 18-16,24-29,42-51,58-58,64-67.

Ηράκλεια(Μάντζιος): Κουτσάκης,Μπαμπαχμίδης Ν.5,Αποστολάκης 2,Μιντσώκης,Παναγιωτίδης 2,Λαζαρίδης 3(1),Κουντουράς 1,Ατλάσης,Τοπολίγκας,Κούτλης 37(2),Ράμναλης 8(1),Παπαδόπουλος 6.