Λύγισε από το άγχος και την αστοχία ο Ορφέας !

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ  50-66  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Κατέστρεψε ότι είχε χτίσει για τρία δεκάλεπτα ο Ορφέας, ο οποίος λύγισε στην 4η περίοδο λόγω αστοχίας και άγχους σε καθοριστικές επιθέσεις. Οι “ασπρόμαυροι” είχαν πολύ καλή αγωνιστική παρουσία για περίπου 32′,αλλά στην συνέχεια κατέρρευσαν και οι Καβαλιώτες έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα αναγκάζοντας τους Σκοπινούς στην δεύτερη τους ήττα σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Έχοντας απέναντι του μια έμπειρη και καλή ομάδα, ο Ορφέας μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και έδειξε πως θα παλέψει από την αρχή για την νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο ισορροπημένο 15-15, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στην 2η περίοδο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +8 (26-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση έφεραν τα πάνω κάτω με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 30′ (45-45). Στην τελευταία και καθοριστική τέταρτη περίοδο, όμως ο Αστέρας με τον Σαμαρά να πετυχαίνει δυο μεγάλα σουτ δεν δυσκολεύτηκε να τελειώσει το παιχνίδι εκμεταλλευόμενος την επιθετική δυστοκία των γπηδούχων, που πέτυχαν μόλις 5 (!) πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά. Οι ασπρόμαυροι θα ψάξουν το reboot το επόμενο Σαββατοκύριακο κόντρα στον Ηρακλή Καβάλας.

Διαιτητές: Νεδόγλου Ζ. – Ορφανόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-15,11-19, 19-11,05-21

Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας 3(1),Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 4(1),Δροσινός 10(2),Δάγκουλας 2, Λουλούδης 17(3), Θεοδωρόπουλος 7(1), Κούρος, Καλαντίδης 2, Γιοβάνης 2, Κοτόπουλος, Χαβαλές.
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 14(1),Σαμαράς 13(3),Ζωηρός 4,Αρβανιτάκης 6,Χαριζάνης 13, Μπορμπίδης 16.