Κύπελλο μπάσκετ γυναικών:«Διπλό» πρόκρισης στην Λάρισα για τον Πανσερραϊκό!

Ολύμπια Λάρισας  54-60  Πανσερραϊκός Polieco

Με το δεξί μπήκε η νέα αγωνιστική χρονιά για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού, οι οποίες υπέταξαν την Λάρισα και πήραν αυτές την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 46-44 στις αρχές της 4ης περιόδου.

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και οδηγό την Γαϊτάνη (14π-3τρ.) η ομάδα του Καρατσομπάνη πήρε διψήφια διαφορά στην ανάπαυλα,καθώς προηγήθηκε με σκορ 38-28. Στην 3η περίοδο, ωστόσο οι γηπεδούχες έπαιξαν πολύ καλύτερα και μείωσαν στο καλάθι (42-44) στο 30′. Μάλιστα κατάφεραν και να προηγηθούν με 46-44,αλλά από εκεί και έπειτα οι “λιονταρίνες” παίζοντας ορθολογικά σε άμυνα και επίθεση έφτασαν στην νίκη και την ερχόμενη Κυριακή θα υποδεχθούν τον Παναθλητικό στο ΔΑΚ Κοιλάδας. Οι «Λιονταρίνες» είχαν τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χωλοπούλου, Μπακιρτζίδου, Γαϊτάνη, Πελτέκη), ενώ σκόραραν οι επτά από τις 11 παίκτριες που χρησιμοποίησε στον αγώνα ο Βαγγέλης Καρατσομπάνης.