Κυρίαρχος στο “σπίτι” του ο Πανσερραϊκός, έριξε στο “καναβάτσο” την Ευκαρπία!

Πανσερραϊκός 75-60 Ευκαρπία

Μεγάλη νίκη για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έκαμψε την αντίσταση της Ευκαρπίας. Μάλιστα, τα “λιοντάρια” κράτησαν πολύ χαμηλά τους φιλοξενούμενους που διαθέτουν την 2η επίθεση του πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ της Κοιλάδας με τα πρώτα λεπτά της συνάντησης να περνούν με το σκορ στο 1-3. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την άμυνα τους, έκαναν κλεψίματα και προηγήθηκαν με 14-7 και 18-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-16. Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινοι” συνέχισαν να ελέγχουν την ροή της αναμέτρησης και έχοντας σταθερό σκορ πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (41-34).

Οι φιλοξενουμενοι από το 25′ και έπειτα “έσφιξαν” την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 3 (49-46) όντας ωστόσο ιδιαίτερα άστοχοι. Εκείνο ήταν και το σημείο που “κόλλησε” η ομάδα του Γιώργου Μασλαρινού, αλλά δεν το “πλήρωσε” και είχε προβάδισμα 4 πόντων (51-47) με την λήξη της 3ης περιόδου. Με αποφασιστικότητα και ευστοχία ο Πανσερραϊκός ανέβασε την διαφορά στους 11 (60-49), ωστόσο οι φιλοξενουμενοι με σερί 0-6 μείωσαν σε 60-55 στο 35′. Ένα μεγάλο τριποντο του Γεωργιανού στην λήξη της επίθεσης αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, με τους “κόκκινους” στην συνέχεια να κάνουν πάρτι και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνος με 75-60.

Νίκη – εξασφάλιση σωτηρίας και “κυνήγι” 7ης θέσης ήταν το σημερινό διποντο για τους γηπεδούχους (9-11 ρεκόρ), οι οποίοι με βάση το πρόγραμμα μπορούν να διεκδικήσουν ένα πολύ καλό finish. Στον ουραγό Κ.Α.Ο.Χ πηγαίνει την ερχόμενη εβδομάδα το σύνολο του Γιώργου Μασλαρινού.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Μελανίδης, Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 22-16, 41-34, 51-47, 75-60

Πανσερραϊκός (Μασλαρινός): Στεφανίδης 14(1), Ντίνος 21(2), Δατσιάδης 2, Γεωργιανός 11(1), Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης, Γκούτζιας 2, Ασημάκης 10(1), Γούνας, Μπίλιος 13(2), Χαρίτογλου, Παγωνίδης

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Βογιατζής, Τουλούπης 12 (1), Φόρογλου 6(1), Βρέττας 9, Χολέβας 15(1), Κράσι, Γκαβέζος, Μούμογλου, Βουρτζούμης 3, Κρίτσικας 9 (1), Χαρτόπουλος 6(1).

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα

Λεύκιππος Ξάνθης-Μακεδονικός 15-12(10), 25-27(20), 35-35(30), 56-48(τελικό)

ΓΑΣ Κομοτηνή-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς  17-17(10), 36-34(20), 62-59(34), 74-80(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (13/4)

ΧΑΝΘ-ΜΕΝΤ 17-15(10), 30-26(20), 49-48(30), 69-69(κ.α.), 78-76(τελικό)

Αίας Ευόσμου-ΑΟ Πολυγύρου  21-29(15), 31-40(20), 58-60(34), 74-68(τελικό)

ΚΣ Γέφυρας-ΚΑΟ Χαλκιδικής 22-16(10), 51-24(20), 70-38(30), 85-57(τελικό)

Πανσερραϊκός – Ευκαρπία 75-60 (τελικό)