Κατέκτησαν την 5η θέση στην Ελλάδα οι Ίκαροι! Στην κορυφαία πεντάδα ο Καπετάκης!

Το ταξίδι των Ικάρων ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, αφού οι “κυανοκίτρινοι” κατέκτησαν την 5η θέση σε όλη την χώρα και αυτό χάρη στην νίκη απέναντι στο Ηράκλειο την 4η αγωνιστική. Η ομάδα του 23χρονου μόλις, Γιώργου Μπίλιου έφτασε μέχρι το τέλος της διαδρομής και της αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια για αυτή την τεράστια επιτυχία για όλο το Σερραϊκό μπάσκετ. Ήταν μια μοναδική και αξέχαστη εμπειρία για όλους, που θα έχουν να την διηγούνται για πάντα.

Για την ιστορία οι Ίκαροι δεν μπόρεσαν να “χτυπήσουν” τον Ολυμπιακό στην τελευταία ημέρα του τουρνουά, καθώς είχαν δυο βασικές ελλείψεις (Ανδρικάκης-Μιντσώκης). Το 69-91 έδωσε την ευκαιρία στους προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλα τα παιδιά. Με αυτό τον τρόπο λοιπόν έκλεισε το τουρνουά, με την ομάδα του Προμηθέα να κατακτάει την κορυφή νικώντας στον συναρπαστικό άτυπο τελικό την ΔΕΚΑ με βολή στην εκπνοή (60-61).

Στην καλύτερη πεντάδα του τουρνουά ο Ευδόξιος Καπετάκης!

Πέρα από την 5η θέση, οι Ίκαροι έχουν να επιδείξουν άλλη μια πολύ σημαντική επιτυχία, αφού ο αθλητής τους Ευδόξιος Καπετάκης συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη 5άδα της τελικής φάσης όντας και 2ος σκόρερ (19.6π μ.ο). Μαζί του ήταν ο Νικόλαος Βασιλείου (Προμηθέας), Αμπόση Βενιαμίν (Ολυμπιακός), Αβδάλας (Εξάστερος) και Σαμοντούροφ (ΔΕΚΑ), ο οποίος βγήκε MVP και 1ος σκόρερ του τουρνουά.