Κακός Πανσερραϊκος, μέτριος Απόλλωνας, κακό ματς, δίκαιο το 0-0 στο Παραλίμνιο

Πανσερραϊκός και Παραλίμνιο έμειναν στο 0-0. Ο Πανσερραϊκός ήταν κακός, παίζοντας ίσως το χειρότερο φετινό παιχνίδι του! Θα πρέπει να γίνει κατανοητό σε όλο το «κόκκινο» group, ότι ναι μεν στην κακή του μέρα ο Πανσερραϊκός δεν χάνει, αλλά στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα θα πρέπει να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει όλα τα παιχνίδια. Το Παραλίμνιο παρά τις πολλές ελλείψεις ήταν ανταγωνιστικό και έδειξε ένα καλό πρόσωπο αντάξιο του ονόματός του.

Μέτριο ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Το Παραλίμνιο μπήκε καλύτερα στο πρώτο 10λεπτο, παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες, χωρίς ωστόσο να απειλήσει τον Τεντζέρη. Ο Πανσερραϊκός ανέβηκε από το πρώτο τέταρτο και μετά, πήρε μέτρα στο γήπεδο κρατώντας την μπάλα, όμως η διπλή άμυνα ζώνης του Παραλιμνίου ανέκοπτε κάθε προσπάθεια ανάπτυξης του Παραλιμνίου. Η ομάδα του Δημητρίου είχε αρκετές απουσίες, αναγκάζοντας τον προπονητή να παίξει με αμυντική προσήλωση καθώς ήθελε να είναι πιο προσεκτικός στα μετόπισθεν, θέλοντας να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις. Ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Άγγελος Διγκόζης, βλέποντας τους Κόντσι, Πτηνόπουλο και Γεωργιάδη να είναι «εγκλωβισμένοι», τους άλλαζε συνεχώς θέση μεσοεπιθετικά, για να μπορέσουν να βρουν διαδρόμους. Η μεγάλη φάση του ημιχρόνου, ανήκει στον Πανσερραϊκό, όταν ο Κόντσι στο 24ο λεπτό, υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής του Παραλιμνίου, ύστερα από ωραία ψηλή μπαλιά από τον χώρο της μεσαίας γραμμής και με απευθείας σουτ-στην κίνηση, προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μαδένη, όμως ο πορτιέρο του Παραλιμνίου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος, αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής, καθώς δεν ήταν κοντά στις φάσεις, αφήνοντας το δυνατό παιχνίδι και για τους δύο αντιπάλους. Το Παραλίμνιο διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι σε διεκδίκηση του Πεκρή, όπου ο διαιτητής έδειξε «παίζεται». Αντιθέτως ο Πανσερραϊκός διαμαρτύρεται για τρεις περιπτώσεις εκτός περιοχής, όπου ο διαιτητής δεν έδωσε ούτε φάουλ…ούτε κάρτες.

Οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλά ούτε στο β´ μέρος. Ο Πανσερραϊκός παρά τις αλλαγές του Ντιαλό και του Παπαβασιλείου δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους για να κάνει το γκολ. Έλειπε το πάθος και η συγκέντρωση σε σχέση με άλλα παιχνίδια, κάτι που πρέπει να διορθώσει πνευματικά, όπως και να βρει αντίδοτο στις κλειστές άμυνες. Σε μια κακή του μέρα, ίσως την χειρότερή του στο φετινό πρωτάθλημα, έμεινε δίκαια στο 0-0. Αντίθετα, το Παραλίμνιο θα έχει να θυμάται την ευκαιρία του Τοπάλ, όπου μετά απο ατομικό σλάλομ του Λιάρα, η μπάλα έφτασε στον φορ του Απόλλωνα και απέναντι από τον Τεντζέρη με τον γκολκίπερ του Πανσερραϊκού, να του λέει «όχι». Το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο μέχρι τέλος και οι δύο ομάδες έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Παραλιμνίου (Δημητρίου): Μαδένης, Παπαδόπουλος Στ.(87’ Καρυπίδης),Τάκας, Κουτζαβασίλης, Κούτλας, Τζαμπέγιας, Λιάρας(87’ Παπαδόπουλος), Πεκρής, Νικολαΐδης, Γιαννόπουλος(83’ Λαδόπουλος), Λοβέτσιο

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Καρυπίδης, Παπαδόπουλος, Παπαδόπουλος, Τοπάλ, Παναγιωτόπουλος, Φυλακτούδης

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Τέντζερης, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Καλί,Γιανναράκης, Πολύζος, Πτηνόπουλος, Ψάλτης, Γκούρτσας, Γεωργιάδης(68’ Ντιαλό), Conci(70’ Παπαβασιλείου)

Αναπληρωματικοί: Μπάρδας, Μασκανάκης, Διγκόζης, Γιαννακίδης, Τριανταφύλλου, Παπαβασιλείου, Ντιαλό