Κακή μέρα στο λάθος παιχνίδι για τον Πανσερραϊκό-Ήττα απο τον ΑΟΚ 1-3!

Ντέρμπι κορυφής με τα όλα του ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και την Καβάλα, σε ένα παιχνίδι που από το πρώτο ημίχρονο φάνηκε, πως πρόκειται για τις δύο καλύτερες ομάδες της κατηγορίας και δικαίωσε τους φιλάθλους που αποφάσισαν να παρακολουθήσουν τηλεοπτικά το παιχνίδι.

Ο Πανσερραϊκός ηττήθηκε από την Καβάλα για την 10η αγωνιστική της Football League με σκορ 1-3, στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, πληρώνοντας την κακή μέρα όλης της ομάδας, που δεν ανταποκρίθηκε απο την αρχή του αγώνα στις απαιτήσεις ενός ντέρμπι που δίνει πρωτιά! Η κακή αμυντική λειτουργία που ξεκινούσε απο την μεσαία γραμμή, και δύο λάθη της άμυνας, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίκτες του ΑΟΚ, έφεραν τρια γκολ παθητικό στα «Λιοντάρια», μετά απο 9 αγώνες και συνολικά η Σερραϊκή ομάδα, έχει δεχτεί 5 τέρματα όλα απο την Καβάλα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Πανσερραϊκός, είχε μειώσει προσωρινά, με αυτογκόλ που σημείωσε ο Παντεκίδης.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για τις δύο ομάδες, με τον Πανσερραϊκό να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς την δυνατότητα δημιουργίας και την Καβάλα να περιμένει…τις αντεπιθέσεις. Η πρώτη φάση του παιχνιδιού ανήκει στα «Λιοντάρια», με τον Γεωργιάδη να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, ο Λουφάκης προσπάθησε να κάνει ένα μονοκόμματο σουτ, χωρίς επιτυχία. Στο 13ο λεπτό και πάλι ο Γεωργιάδης ήταν ο πρωταγωνιστής, που έκανε το σουτ από διαγώνια θέση, με τον Κυρίτση να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 14ο λεπτό, με τον Γιανναράκη να κάνει λάθος στην κατοχή της μπάλας, ο Κόκκορης να βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Καβουσάκη κάνοντας το 1-0 για την Καβάλα. Ο Πανσερραϊκός αιφνιδιάστηκε από το γκολ που δέχθηκε, δεν αντέδρασε στο επόμενο δεκάλεπτο, με τον ΑΟΚ να βρίσκει ακόμα ένα γκολ, μετά από σέντρα του Γαβριηλίδη και κεφαλιά του Κόκκορη στο 26ο λεπτό. Απο εκεί και μετά, τα «Λιοντάρια» βγήκαν μπροστά και τρία λεπτά αργότερα, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, έστω και με αυτογκολ, σε μια φάση που αρχικά το γκολ ακυρώθηκε από τον βοηθό ως οφσάιντ, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης το πήρε πάνω του και σωστά το κατοχύρωσε.

Συγκεκριμένα, στο 29ο λεπτό, ο Γεωργιάδης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Ψάλτης προσπάθησε να κάνει ένα τακουνάκι, με την μπάλα να κοντράρει στον Παντεκίδη και να καταλήγει στα δίχτυα του Κυρίτση. Ο βοηθός θεώρησε οτι ο Κρητικός ήταν εκτεθειμένος, δίπλα στον Παντεκίδη, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης, Κατσικογιάννης, μέτρησε το γκολ, καθώς είδε πως δεν υπήρχε περίπτωση οφσάιντ του Κρητικού.

Ο προπονητής των «Λιονταριών», Πέτρος Στοϊλας, προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας τον Μέσι στο παιχνίδι στη θέση του Λουφάκη στο 32ο λεπτό, που ήταν εκτός ρυθμού. Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να κρατάει μπάλα πιέζοντας ισχνά, για το γκολ της ισοφάρισης, με την Καβάλα όμως να έχει την τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 35ο λεπτό ο Κολλάς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από κεφαλιά πάσα του Κόκκορη, με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέτρος Στοϊλας προχώρησε σε νέες αλλαγές, αλλάζοντας όλη την επιθετική τριάδα και έδωσε εντολή στους παίκτες του να πιέσουν τον αντίπαλο στην πρώτη πάσα για να εκμεταλλευτούν τυχόν λάθος τους. Στο 55ο λεπτό, ο Κόντσι έκανε την καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μέσι, με τον Κυρίτση να μπλοκάρει την μπάλα. Η πίεση από τους «κόκκινους» συνεχίστηκε, με τον Μέσι στο 55ο λεπτό να εξαπολύει έναν «κεραυνό» εκτός περιοχής, με τον Κυρίτση να του λέει όχι, δίωχνοντας δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ. Ο ΑΟΚ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στο 71ο λεπτό έφτασε κοντά στο 1-3 με τον Κόκκορη να παίρνει την μπάλα εκτός περιοχής, να συγκλίνει προς τα μέσα, το σουτ όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καβουσάκη. Στο 75ο λεπτό ο Πανσερραϊκός είχε ακόμα μια ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση και πάλι με τον Μέσι, που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Κυρίτση να του στερεί το γκολ, αποκρούοντας δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και ενώ ο Πανσερραϊκός έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, η Καβάλα έκανε το 1-3. Ο Κασμερίδης, έκανε λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή, δεν έδιωξε την μπάλα γρήγορα, με τον Κολλά να την κλέβει και να πλασάρει εύστοχα τον Καβουσάκη, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο Πανσερραϊκός έμεινε στην τρίτη θέση με 19 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, με τον Θεσπρωτό και την επόμενη αγωνιστική, ταξιδεύει στην Κατερίνη για να αντιμετωπίσει τον Πιερικό. Δυστυχώς για τον Πανσερραϊκό, στο σημερινό ματς δεν αξιοποιήθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να δείξει σε όλη την κατηγορία οτι η κορυφή είναι αδιαπραγμάτευτη απο τα «λιοντάρια». Πνευματικά και σωματικά η ομάδα άργησε να μπει στο ματς, και η ψυχωμένη Καβάλα, έβαλε γερές βάσεις τίτλου. Το ματς με τον Πιερικό στην Κατερίνη είναι το πιο κρίσιμο, πριν το επόμενο σετ εντός έδρας αγώνων (Τρίγλια, Κοζάνη, Θεσπρωτός), προκειμένου να μην χαθεί η επαφή με την δυάδα. Άλλωστε απομένει ένας γύρος ακόμη!

Κάρτες: Κίτρινες: Κολλαράς, Θωμαΐδης, Στίκας / Κόντσι, Τσιμίκας, Κασμερίδης

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Πίντο, Ψάλτης (46′ Τσιμίκας), Κρητικός, Γεωργιάδης (46′ Κόντσι), Πέτρου (72′ Θεοδωρίδης), Λουφάκης (33′ Μέσι), Πράντο (46′ Γκούρτσας)

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Παντεκίδης, Στίκας, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (77′ Βαλαβανόπουλος), Θωμαΐδης, Αδαμάκης 63′ Κέρθι), Ορφανίδης (89′ Μπακιρτζής), Κολλάς (88′ Τενεκές)

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Μαλανδρής (Χαλκιδικής)