Κακή εμφάνιση των Ικάρων και ήττα στο ντέρμπι με τον Λεύκιππο !

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ  76-58  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Στο τελευταίο παιχνίδι τους για το 2019, οι Ίκαροι δεν παρουσιάστηκαν όπως μας έχουν συνηθίσει και γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα στο ντέρμπι με τον Λεύκιππο στην Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, χτύπησαν στις αδυναμίες των φιλοξενουμένων και έφτασαν στην νίκη, που τους κρατάει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι Ίκαροι έπεσαν στο 7-2 έχοντας μπροστά τους λίγες ημέρες ξεκούρασης.

Παρότι, ξεκίνησαν άστοχοι και χάνοντας αρκετά αμυντικά ριμπάουντ οι “κυανοκίτρινοι” βρήκαν λύσεις και στο 8′ το σκορ ήταν ισόπαλο (15-15) με το δεκάλεπτο τελικά να ολοκληρώνεται στο 19-15. Στην 2η περίοδο, οι Ξανθιώτες έλεγξαν τον ρυθμό, βρήκαν εύκολους πόντους και ξέφυγαν με 41-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αποφασισμένοι για την ανατροπή μπήκαν οι παίχτες των Κακιούζη-Ρούλη στην 3η περίοδο και μείωσαν γρήγορα σε 45-36. Ο Λεύκιππος κατάφερε να ανταπεξέλθει στην αντεπίθεση των Ικάρων και με τρίποντο “μαχαιριά” στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (64-50) έδειξε να “καθαρίζει” το παιχνίδι. Πράγματι, οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν από τους “κυανοκίτρινους” και πήραν αυτοί το ροζ φύλλο αγώνος.

Τα δεκάλεπτα: 19-15,41-26,64-50,76-58.

Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Μαγιάννης): Σταμπουλής 9(2), Νταβουλτζόπουλος 8, Ιορδάνογλου 3(1), Στεργίου, Ιωαννίδης, Ζαμπάκης 14(1), Βοϊβατόπουλος 12, Νικολόπουλος 3, Μακαρατζής, Γρούδος 11(1), Παλλάκης 7, Χρήστου 9.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος 5, Φραγκούλης 3(1), Σιδερίδης 8(1), Καμπέρης 2, Δαλαγκόζης 5, Κουτσοκώστας 11, Γκούτζιας 1, Παρχαρίδης 6(2), Μπίλιος 3(1), Κακιούζης 14.