Κακή αμυντική λειτουργία και ήττα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού !

Α.Ε ΠΥΛΑΙΑΣ  67-54  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Έχοντας εξ αρχής πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στην αήττητη Πυλαία, ο Πανσερραϊκός προσπάθησε πολύ αλλά όταν δέχεσαι 67 πόντους και χάνεις πολλά lay ups και πολλές ελεύθερες βολές, δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι από τέτοια παιχνίδια.

Οι παίκτριες του Πασχάλη Ρούλη ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (17-17) βρίσκοντας σκορ κυρίως από την περιφέρεια. Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινες” σκόραραν μόλις 9 πόντους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Πυλαία κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +7 (33-26).

Οι “λιονταρίνες” δεν μπόρεσαν στην συνέχεια να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης, αφού οι γηπεδούχες διαχειρίστηκαν ορθά το προβάδισμα τους και κατέκτησαν άλλη μια νίκη. Αξιοσημείωτο στατιστικό στοιχείο του παιχνιδιού τα 9 τρίποντα, κάτι που δεν συνάδει με το σύνολο των 54 πόντων.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, με τον Πανσερραϊκό να έχει ρεκόρ 5-4 και να υποδέχεται την Καλαμαριά (9/1) με το νέο έτος.

Διαιτητές: Ντίγκο-Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 17-17, 33-26, 52-40, 67-54

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Οικονόμου 9, Μαργέτη Α., Γκόγκου, Κωστανάκη 19(4), Διαμαντίδου 4, Κοντογιάννη 15, Μαργέτη Μ. 8, Κουράτορα 12(1).

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 7(2), Βάννα 4, Τσάντα 2, Μπακιρτζίδου 12, Πελτέκη 8(2), Θανοπούλου 11(3), Δαμιανάκου 3(1), Πιτσιάβα 11(1), Γκέγκα.