Κακή ήττα για τον Πανσερραϊκός BC από τον ΚΑΟΔ με μέτρια εμφάνιση

Σε ένα παιχνίδι “τελικό” όσον αφορά την 1η θέση του ομίλου, ο Πανσερραϊκός δεν έδωσε τον καλύτερο του εαυτό και μοιραία ηττήθηκε από τον ΚΑΟΔ με 65-59 σε ένα παιχνίδι που παρακολούθησε πλήθος κόσμου. Οι “κόκκινοι” γνώρισαν την δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα και έπεσαν από την κορυφή, αφού οι Δραμινοί έχουν μόλις μια ήττα και κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσουν στην 1η θέση με το πρόγραμμα να τους δίνει αυτή την δυνατότητα.

Άπαντες στο στρατόπεδο των “λιονταριών” γνώριζαν την σπουδαιότητα του παιχνιδιού, καθώς η 2η θέση θα έχει πιθανότατα χειρότερες διασταυρώσεις και ήλπιζαν πως κάτι τέτοιο δεν θα συνέβαινε αν κέρδιζαν στην Δράμα. Ο ΚΑΟΔ όμως ήταν ο νικητής του ντέρμπι και πλέον αυτός ρυθμίζει τα πάντα στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο αγώνας…

Σε ένα αναμενόμενα κλειστό παιχνίδι, που κρίθηκε στους 65 πόντους, ο Πανσερραϊκός κυνηγούσε στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και ποτέ δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον ΚΑΟΔ να κλείνει την εναρκτήρια περίοδο στο +2 (16-14). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και πέτυχαν μόλις 7 (!) πόντους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την όλη κατάσταση και έκλεισαν το ημίχρονο στο +13 (34-21).

Ο Φ.Κοκολιός προσπάθησε να “αφυπνίσει” τους παίχτες του, οι οποίοι ήταν σε “άλλο γήπεδο” και σταδιακά οι “κόκκινοι” κατέβασαν την επιμέρους διαφορά με το σκορ στο 30′ να είναι 49-45 και τα “λιοντάρια” να έχουν μπει για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο το σύνολο του Κοκολιού έφτασε πολύ κοντά στο να γυρίσει ολοκληρωτικά τον αγώνα, αλλά κάποιες άστοχες επιθέσεις έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Δραμινών, που πέτυχαν μια σπουδαία νίκη και εφόσον δεν ηττηθούν στα εναπομείναντα παιχνίδια θα κατακτήσουν την 1η θέση στον όμιλο.

Φανερά απογοητευμένος ο coach του Πανσερραϊκού ανέφερε στο SSN τα εξής: ” Ήταν ένα παιχνίδι, που θέλαμε πολύ και δουλέψαμε αρκετά καλά όλο αυτό τον καιρό για να πάρουμε την νίκη, αλλά πραγματοποιήσαμε μια πολύ μέτρια εμφάνιση και εκτός από το επιθετικό πρόβλημα, είχαμε θέμα και με το αμυντικό ριμπάουντ. Κάναμε ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι και τα καταφέραμε, αλλά όταν κυνηγάς συνέχεια στο σκορ δύσκολα να πάρεις την νίκη”.

Τα δεκάλεπτα: 16-14,34-21,49-45,65-59.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μανιώτης 10,Αμπελακιώτης 13,Καριοφύλλης,Εξουζίδης 10,Γεδίκης,Τοσουνίδης 8,Μποβασιανός 12,Ταχυρίδης 12.

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Σταματόπουλος 14,Ιακωβίδης 14,Γεωργιανός 5(1),Αποστολίδης 3,Καρασαββίδης 4,Τσανάκας,Κοπίλης 3(1),Χατζηστεφάνου 6,Φραγκούλης,