Κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά όχι τον Αστέρα ο Ορφέας !

ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ  58-73  ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Πολύ ανταγωνιστικός για άλλο ένα παιχνίδι απέναντι σε ισχυρό αντίπαλο ο Ορφέας λίγο έλειψε να κάνει το μπαμ και να ρίξει στο καναβάτσο τον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν πάρα πολύ καλή εμφάνιση και 4′ πριν το φινάλε το παιχνίδι ήταν στο καλάθι (51-53),με το τελικό σκορ να μην αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση το τι διαδραματίστηκε στο γήπεδο του Σκοπού το απόγευμα του Σαββάτου. Η απειρία στοίχισε στους Σκοπηνούς, ώστε να κατακτήσουν μια μεγάλη νίκη.

Οι “ασπρόμαυροι” παίζοντας χωρίς τον Δροσινό,αλλά με περίσσιο θάρρος και χωρίς άγχος έλεγξαν το πρώτο δεκάλεπτο και προηγούνταν με 17-15. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο,όμως οι παίχτες του Γκαβανόζη ανταποκρίνονταν πολύ καλά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: 29-31.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αστέρας προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι,ωστόσο ο Ορφέας δεν έλεγε να παραιτηθεί. Μάλιστα η αναμέτρηση έδειχνε να πηγαίνει στον πόντο μέχρι το φινάλε. Στο 36′ το σκορ ήταν 51-53. Ο Αστέρας στην συνέχεια πίεσε υπερβολικά,ανάγκασε τον Ορφέα να κάνει λάθη και κάπως έτσι πήρε την νίκη με το τελικό σκορ να μην συμβαδίζει με την εικόνα του αγώνα. Εξαιρετικός ο Λαγός που πέτυχε 28 πόντους.

Διαιτητές : Δαρνάκας-Ορφανόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-30, 45-50, 58-73

Ορφέας :(Γκαβανόζης) :Δούμας, Καραμπατζάκης, Γεωργόπουλος 2,Λουλούδης 7(1),Λαγός 28(2),Αχτσής 11(2),Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης, Γάτος 8,Γιοβάνης 2,Χαβαλές,..

Αστέρας (Μαγιάννης) :Σαμαράς 7(2),Μπόζης 18,Μακαρατζής 11,Σουλίδης 5,Ιωαννίδης 9,Σιδεράς 11,Γεωργιάδης 10,Παστουρματζής 2.