Ιδανικά έκλεισε το 2019 η Ηράκλεια !

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  54-46  ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Με σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο έκλεισε το έτος για την Ηράκλεια, η οποία με 4 νίκες και 8 ήττες τελείωσε τον πρώτο γύρο στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Νίκου Μάντζιου παρότι δεν έθελξε με την απόδοση του στο επιθετικό κομμάτι πήρε το ροζ φύλλο αγώνος χάρη στην καλή του αμυντική του λειτουργία και θα μπορούσε να τελειώσει και πιο εύκολα το παιχνίδι αν οι “κόκκινοι” ήταν πιο εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο, Ηράκλεια και Ηρακλής πέτυχαν μαζί μόλις 17 (!) πόντους στην 1η περίοδο (08-09). Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο πολύ χαμηλό 22-19. Ο Ηρακλής αντέδρασε και με 0-6 σερί πέρασε μπροστά με 22-25, αλλά η Ηράκλεια ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα χάρη στο πολύ καλό τελευταίο επτάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 8-9,22-19,35-29,54-46.

Ηράκλεια (Μάντζιος): Μπαμπαχμίδης Ν. 9,Αποστολάκης 6,Μέσσας,Παναγιωτίδης,Ράμναλης 18,Κουτσάκης,Ατλάσης 4,Νιφορίδης 16,Τοπολίγκας 1.

Ηρακλής Καβάλας (Ζούπας): Χατζηαβραάμ,Πίγκας 5,Γοργίας,Κύρου 18(3),Ισαακίδης,Χατζημόσχου 19,Παπανικολάου 4, Ζούπας,Μπέρμπερης.