Θρίαμβος του Πανσερραϊκού στο ντέρμπι στα “χαρτιά” με την ΜΕΝΤ !

Θρίαμβος του Πανσερραϊκού στο ντέρμπι στα "χαρτιά" με την ΜΕΝΤ !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  96-58  ΜΕΝΤ

Ένας διαστημικός Πανσερραϊκός διέλυσε την 3η μέχρι σήμερα, ΜΕΝΤ και έκανε άλλο ένα μεγάλο βήμα για να παραμείνει στους στόχους του. Το σύνολο του Ραδή Θεοδωρίδη ήταν εξαιρετικό σε άμυνα και επίθεση σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε πιο εύκολα από ότι θα περίμενε κανείς στο ροζ φύλλο αγώνος ικανοποιώντας στο έπακρο τους φιλάθλους του.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 8-0 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 28-20 με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν επηρεασμένοι στην πορεία από τον τραυματισμό του Μιχαηλίδη (διάστρεμμα στο 7′). Στην 2η περίοδο, τα “λιοντάρια” παίζοντας τρομερά σε άμυνα και επίθεση, ξέφυγαν και πήγαν στα αποδυτήρια με 48-29.

Ένα 16-0 σερί με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου (64-29), έκρινε από πολύ νωρίς τον νικητή του παιχνιδιού με την συνέχεια να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Με αυτή την πολύ εύκολη νίκη και την μεστή εμφάνιση ο Πανσερραϊκός έδειξε πόσο υπολογίσιμος αντίπαλος θα είναι αν πραγματοποιεί τόσο καλές εμφανίσεις και στους επόμενους αγώνες. Καταπληκτική εμφάνιση από Γρίψιο και Γεωργιανό Π.

Δεκάλεπτα: 28-20, 48-29, 71-39, 96-58

Διαιτητές: Εκίζογλου-Κουφούδης

Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης-Ιωσηφίδης): Συμεωνίδης 11, Γρίψιος 26(4), Γεωργιανός Π. 21(3), Τράκας 3(1), Δημητρακάς 12(1), Δατσιάδης 5(1), Χατζηανδρέου, Ντίνος, Θολιώτης 5(1), Σταματόπουλος 4, Κάτος 9(2), Χορτομάρης.

ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Φόρογλου , Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 7(1), Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 12, Γκύζης 8(1), Μιχαηλίδης 11(1), Μπέλλος 3(1), Γκαντίδης 8, Πασχαλίδης 6, Ζυγόρης 2, Μανδράς, Σιόλογκας 1.