Θρίαμβος με 5αρα του Πανσερραϊκού στην Χρυσούπολη! Έπιασε κορυφή!

Ένας καταιγιστικός Πανσερραϊκός, πέρασε σαν σίφουνας με σκορ 5-0, απο την έδρα του Νέστου στην Χρυσούπολη και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου Ομίλου της Γ´ Εθνικής! Οι «κόκκινοι» έκαναν επίδειξη δύναμης, στην 2η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας μέχρι στιγμής, δείχνοντας σε όλο τον κόσμο πια ομάδα θα πρωταγωνιστήσει φέτος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το αγαπημένο παιχνίδι της Σερραϊκής ομάδας απο την έλευση του προπονητή Άγγελου Διγκόζη και μετά, δηλαδή η πίεση ψηλά σε όλο το γήπεδο και η ταχύτητα απο τα άκρα με σπάσιμο της μπάλας στην μικρή περιοχή, έγινε πράξη ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο με τα «λιοντάρια» να σκοράρουν τέσσερις φορές. Απο πολύ νωρίς ο Πανσερραϊκός βρήκε τους χώρους και με δυο φαρμακερές αντεπιθέσεις, εκμεταλεύτηκε πλήρως την υπεροχή του στο ένας εναντιόν ενός, πετυχαίνοντας 2 γκολ στο 10’ και το 13´ με το δίδυμο Γκούρτσα-Conci. Στο 10’ ο αρχηγός Γκούρτσας δέχτηκε υπέροχα την πάσα στην μικρή περιοχή απο τον Αργεντίνο και άνοιξε το σκορ μέσα σε έξαλλα πανηγύρια απο όλη την αποστολή και στο 13’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Γκούρτσα να δίνει καθέτα στον Fabrizio που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 και να δώσει το έναυσμα για ξέσπασμα σε πάγκο και κερκίδα. Στο 20’ προέκυψε αναγκαστική αλλαγή του Πέτρου, μετά απο σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο και στην θέση του πέρασε ο Μπάρδας. Κάπου εκεί ο Πανσερραϊκός ελαφρώς αποσυντονίστηκε αλλα στο 38’ με τον Στέργιο Τσιμίκα που σκόραρε το 3-0 απο κοντά με πλασέ…επανασυνδέθηκε πλήρως με το ματς! Οι παίκτες του Νέστου δεν υπήρχαν στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν κάθε μάχη στο χορτάρι, ενδεικτικό της αρνητικής παρουσίας τους, η μοναδική φάση στο 42’ με ένα σουτ του Λίτσκα.Το 4-0 Στο 45+ απο την προβολή του Κώστα Μπάρδα ήταν το κερασάκι στην τούρτα…για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία και για τις δυο ομάδες αφου ο Πανσερραϊκός είχε και το σκορ και την ψυχολογία στο ματς. Η διαχείριση του σκορ ήταν αποκλειστική ευθύνη των παικτών του Διγκόζη και το έπραξαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, παρά το γεγονός οτι η Σερραϊκή ομάδα ολοκλήρωσε το ματς με 9 ποδοσφαιριστές λόγω άδικης αποβολής του Γιανναράκη με 2η κίτρινη κάρτα και του Ψάλτη με το ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μάλιστα τα «λιοντάρια» σε μια ωραία αντεπίθεση στο 85’ πέτυχαν το 5-0 με κεφαλιά του Πολύζου, ύστερα απο σέντρα του Diallo. Όσο για τους γηπεδούχους… ένα σουτ του Μπαικαρά και μια κεφαλιά του Ανδρεάδη ήταν οι φάσεις για το δεύτερο ημίχρονο.

Η ισοπεδωτική νίκη του Πανσερραϊκού, θέτει τις βάσεις για την άνοδο των «λιονταριών» στην Football League, κλείνει τα στόματα σε όσους τον αμφισβήτησαν έως τώρα και φυσικά υποχρεώνει φίλους και αντιπάλους να τον χειροκροτήσουν! Οι οπαδοί της ομάδας ενίσχυσαν τους ποδοσφαιριστές στο αποψινό δύσκολο ματς αλλα πρέπει περισσότερος κόσμος να αγκαλιάσει την προσπάθεια όλων στην ομάδα! Το δημοτικό γήπεδο πρέπει να γεμίσει και πάλι.