Η πρώτη εντός έδρας νίκη ήρθε εύκολα για τον Πανσερραϊκό !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  90-59  Κ.Α.Ο.Χ ΕΥΡΩΠΗ ’87

Με ωραίο μπάσκετ και σοβαρότητα σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις νίκες και κατέκτησε την πρώτη του εντός έδρας νίκη ευχαριστώντας τον κόσμο που βρέθηκε στην κερκίδα και δημιούργησε μια ωραία ατμόσφαιρα. Οι παίχτες του Γιώργου Μασλαρινού με εξαίρεση κάποια διαστήματα δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από την ομάδα της Χαλκιδικής και κατέκτησαν την 3η νίκη σε 8 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι με τον Μπίλιο να αποτελεί τον πρωταγωνιστή και προηγήθηκαν με 19-6, αλλά η άμυνα ζώνης και το zone press “βραχυκύκλωσαν” τους κόκκινους με αποτέλεσμα ο Κ.Α.Ο.Χ να μειώσει σε 21-15 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να βάζουν τον Πανσερραϊκό στον ρυθμό τους και ήταν κοντά στο σκορ (34-28), αλλά με ένα ξέσπασμα χάρη σε καλάθια στους αιφνιδιασμούς οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-28.

Στην 3η περίοδο ο Κ.Α.Ο.Χ μείωσε σε 43-33, αλλά με δυο τρίποντα του Γεωργιανού “ξεκλείδωσε” η άμυνα των φιλοξενουμένων και από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Πανσερραϊκός δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Με καλές άμυνες και καλάθια και από την περιφέρεια και από το post, ξέφυγαν στο σκορ και κατέκτησαν το ροζ φύλλο.

Επιθετική πολυφωνία από τους παίχτες του Γιώργου Μασλαρινού με τον Μπίλιο να ξεχωρίζει έχοντας 22 πόντους (15 στο ημίχρονο). Επόμενο παιχνίδι στον Πολύγυρο για τον Πανσερραϊκό (12/12, 17:00).

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Ντογκας, Αναστασιάδης
Δεκάλεπτα: 21-15, 43-28 ημ. 68-47, 90-59
Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Μασλαρινός): Στεφανίδης 12 (2), Ντίνος 7, Δατσιάδης 6, Γεωργιανός 8(2), Δημητρακάς 10(2), Κεραμάρης 9(1), Γκούτζιας 4, Ασημάκης 6, Χαρίτογλου 3 (1), Γούνας, Μπίλιος 22 (1), Κουμανιώτης 3 (1).
ΚΑΟΧ Ευρώπη’87 (Παναγιωτόπουλος): Λάσκαρης 2, Σερέτης 4, Ραντονιτς 4, Φιλοξενίδης 11 (1), Ματζινος 5 (1) , Δεληγεώργης 12, Κοττας 2, Γκατζιούρας 8 (1), Τυπος 8, Ντουνι, Παναγιωτόπουλος 1, Πούλος 2.