Η αποθέωση της εξέδρας και η τεσσάρα που δυναμώνει τον Πανσερραϊκό!

Ο Πανσερραϊκός χτίζει κάτι καλό!

Ας το πάμε αντίστροφα και ας δώσουμε τα σημεία…που κρατάμε απο το σημαντικότερο φιλικό, λόγω δυναμικής αντιπάλου, που έχει δώσει ο Πανσερραϊκός μέχρι τώρα.

• Στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να παραθέτουν τις κανονικές τους 11αδές, οι δυο αντίπαλοι αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1. Ο Πανσερραϊκός πέτυχε μάλιστα ένα εντυπωσιακό γκολ σε δημιουργία, ενώ η ΑΕΛ ισοφάρισε κατά λάθος…
  • Στο δεύτερο ημίχρονο ΑΕΛ και Πανσερραϊκός αλλάξαν τις 11αδες τους, με τους γηπεδούχους που ξεκίνησαν προετοιμασία 1 μήνα νωρίτερα απο τα «λιοντάρια» και διαθέτουν ρόστερ 40 παικτών, λόγω Superleague 1, να μην προβληματίζονται, ενώ ο Πανσερραϊκός που τώρα ξεκινά να μοντάρεται και έχει παίκτες που μπαίνουν τώρα στην τακτική της ομάδας, χρειάζεται χρόνο.
  • Τα στοιχεία που ακούμε συνέχεια να ζητάει ο προπονητής, όπως το συνεχόμενο πρέσινγκ, την πίεση στην πρώτη πάσα, το όβερλαπ με την συμμετοχή των ακραίων μπακ στον επιθετικό τομέα, την ομαλή μετάβαση της μπάλας απο την άμυνα στην επίθεση και την απελευθέρωση του σέντερ χαφ για να κάνει παιχνίδι τα είδαμε όλα.
  • Στο πρώτο ημίχρονο ένα σκορ 0-3 δεν θα ήταν υπερβολή, όπως και με την Ρόδο. Τα όποια λάθη όμως και ο ρόλος της τύχης, έχει κι αυτός την σημασία του, ώστε παίκτες και προπονητής να προετοιμαστούν και γι’ αυτούς τους αστάθμητους παράγοντες, που καθορίζουν όμως τα ματς.
  • Ο Φρατζέσκος που δουλεύει μεθοδικά και δείχνει οτι η ΑΕΛ θα έχει προβάδισμα για την άνοδο, έριξε τρεις παίκτες πάνω στον Μέσι, αλλά ο Ιβοριανός τον έκανε σμπαράλια στο τελευταίο τέταρτο.
  • Ο Ριβάλντο κερδίζει έδαφος, όπως και οι ανέτοιμοι ακόμα, Ανάκογλου και Αντωνίου. Ο Κανίς άρεσε και ως σεντερ φορ…ενώ η πίεση στον αντίπαλο γκολκίπερ, κυρίως στο β΄μέρος σε όλο το 45΄λεπτο ανάγκασε σε 4 λάθη(η μπάλα στην εξέδρα) την άμυνα της ΑΕΛ.
  • Η εξέδρα των επισήμων στο Αλκαζάρ, στο πρώτο ημίχρονο, είχε μόνιμη μουρμούρα και μια καλή κουβέντα να πει συνολικά για τον Πανσερραϊκό. Κι εφόσον η ομάδα μας, άρεσε στους αντιπάλους…τότε κάτι καλό πετυχαίνει μέχρι στιγμής.
  • Μετά το τέλος του ματς, ΟΛΟΙ οι παίκτες ήταν σκασμένοι για την ήττα και το σκορ. Ο προπονητής τους μίλησε, όπως σε κάθε ματς και με ψυχραιμία, έδωσε το σύνθημα της επόμενης μέρας. Σημαντικό πράγμα η διαχείριση στα αποδυτήρια και υπάρχει.
  • Η διοίκηση, με τον πρόεδρο Τάσο Καζία να ακολουθεί, την ομάδα παντού, βρέθηκε στα αποδυτήρια μετά το τέλος του ματς και έδειξε την εμπιστοσύνη της σε όλο το επιτελείο και τους παίκτες, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια που γίνεται!
  • Να θυμίσουμε οτι το πρωτάθλημα ξεκινά σε ένα μήνα…καλώς εχόντων των καταστάσεων και ο Πανσερραϊκός είναι έτοιμος κατα 60%, έχει κλείσει το ρόστερ του κατά 90% και πλέον έχει πάρει τον δρόμο του, που δεν θα είναι στρωμένο με ροδοπέταλα, αλλά αυτό που χτίζει, ίσως στο τέλος να του αποφέρει πολλά χαμόγελα.

Στο τέταρτο κατά σειρά φιλικό παιχνίδι, ο Πανσερραϊκός δεν είχε την τύχη μαζί του και η ΑΕΛ επικράτησε 4-1 με ανατροπή.

Τι είδαμε αγωνιστικά στην Λάρισα, στο πιο δυνατό τεστ των «κόκκινων» κατά την διάρκεια της φετινής προετοιμασίας; Τον Πανσερραϊκό να έχει ένα γκολ και να χάνει άλλα δυο στο πρώτο μέρος. Να ισοφαρίζεται στα χασομέρια του ημιχρόνου, με ένα γκολ που είχε μεγάλη… τύχη, έτσι όπως κατέληξε η μπάλα στα δίχτυα. Την Σερραϊκή ομάδα να δοκιμάζει ξανά και ορθολογιστικά όλο το εύρος του ρόστερ, που προδόθηκε όμως, στο δεύτερο ημίχρονο, απο την ανομοιογένεια και την ατυχία.

Εάν δεν παίζαμε με την ΑΕΛ…ουδείς θα είχε ασχοληθεί με το εύρος του σκορ.

Ο Ζεράρ Σαραγόσα ξεκίνησε το φιλικό κόντρα στην ΑΕΛ με 4-3-3 και τους: Καβουσάκη – Ζέρη, Γιανναράκη, Δημητρίου, Πίντο – Κρητικό, Έππα, Ανάκογλου – Κανίς, Κόντσι, Ριβάλντο
Στο πρώτο 45λεπτο τα «λιοντάρια» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, σε σημείο που…εκνεύρισαν τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ που άρχισαν να παίζουν σκληρά με την ανοχή, του διαιτητή. Στο 7′ χάθηκε κυριολεκτικά το τόπι, αφού με 5 πάσες και χωρίς να ακουμπήσει παίκτης της ΑΕΛ την μπάλα, ο Πανσερραϊκός απο το κέντρο της άμυνας και τον Γιανναράκη, έχτισε το παιχνίδι του με ακρίβεια, μεταξύ των Πίντο, Ανάκογλου, Κόντσι και ξανά στον Πίντο που κεραυνοβόλησε τον Θεοδωρόπουλο, σημειώνοντας το 0-1!

Το ίδιο παιχνίδι, επιδιώχθηκε σε όλο το πρώτο μέρος, με συνεχόμενη πίεση ψηλά και την μπάλα να μεταφέρεται στην επίθεση κυρίως απο τα άκρα. Ο Πανσερραϊκός έγινε απειλητικός σε άλλες δυο φάσεις με τον Κανίς και τον Ριβάλντο, χωρίς όμως γκολ. Αντίθετα, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου…η ΑΕΛ που ήταν παθητικός δέκτης σε όλο το 44′ λέπτο, κατάφερε να ισοφαρίσει με πλάσε του Νικολιά, αφού η μπάλα ήρθε στα πόδια του, ύστερα απο μια περίεργη κόντρα και μάλιστα πέρασε κάτω απο τα πόδια του άτυχου Καβουσάκη για να καταλήξει στο βάθος της εστίας.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο Σαραγόσα, έβγαλε τους Καβουσάκη, Κόντσι και Ριβάλντο και στην θέση τους πέρασε τους Κατσίκα, Αντωνίου και Μαρκιόνι. Οι «κόκκινοι» δεν πρόλαβαν να δείξουν την κινητικότητα του πρώτου μέρους, αφού ο Παπαγεωργίου έβαλε…το γκολ της ζωής του, απο τα 40 μέτρα, αιφνιδιάζοντας τον Κατσίκα, για το 2-1.

Να σημειώσουμε οτι η ΑΕΛ που έχει ξεκινήσει ένα μήνα νωρίτερα την προετοιμασία της και έχει βάθος 40 παικτών, στο ρόστερ της, σχεδόν παραμένοντας, ομάδα επιπέδου SL κι ας υποβιβάστηκε πριν τρεις μήνες. Ο Κώστας Φρατζέσκος, άλλαξε όλη την 11αδα και έδειξε την ομοιογένεια που διαθέτουν οι  «βυσσινί». Στο 63΄ ο Καταλανός τεχνικός του Πανσερραϊκού πέρασε στο ματς τους Κασμερίδη, Καραμπέρη, Φουάση, Θεοδωρίδη, Σοφιανό, Μέσι και Παπαβασιλείου, που αντικατέστησαν τους, Γιανναράκη, Δημητρίου, Πίντο, Κρητικό, Ανάκογλου, Κανίς και Έππα.

Αυτές οι αλλαγές, πράγματι αποσυντόνησαν τον Πανσερραϊκό, που δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα στην μεσαία γραμμή. Η άμυνα δέχτηκε όλο το βάρος, και η κούραση με την ατυχία, έπαιξαν τον ρόλο της, με το σκορ να φτάνει στο 4-1, χωρίς να αντικατοπτρίζει την αληθινή εικόνα του ματς. Για του λόγου το αληθές, στο τελευταίο τέταρτο ο Πανσερραϊκός ανέβασε ξανά την απόδοση του, δημιούργησε φάσεις απο τα άκρα αλλα δεν κατάφερε να σκοράρει.