“Ζορίστηκε”, αλλά συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών ο Πανσερραϊκός !

"Ζορίστηκε", αλλά συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών ο Πανσερραϊκός !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  72-63  ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

Την τέταρτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε στο γήπεδο του επί της Ελπίδας και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-3. Οι “κόκκινοι” χάρη σε εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνος απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα από την Θεσσαλονίκη.

Άσχημα μπήκε στο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός, ο οποίος αιφνιδιάστηκε από τους φιλοξενούμενους και βρέθηκε να χάνει με 3-13 στο 7′ και 8-16 στο δεκάλεπτο με άμυνα και επίθεση να μην λειτουργούν καλά. Άλλη εικόνα παρουσίασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τα “λιοντάρια” και με τον Θολιώτη σε μεγάλη ημέρα κατάφεραν να πάνε με το ισχνό προβάδισμα των δυο πόντων, 32-30 στα αποδυτήρια.

Με περιφερειακά σουτ και σκληρή άμυνα οι Αμπελόκηποι πέρασαν και πάλι μπροστά (50-51) και έδειξαν πως θα “ζορίσουν” τους “κόκκινους” μέχρι το τέλος. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, αφού οι παίχτες του Θεοδωρίδη μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με Ντίνο,Γεωργιανό Π. και Θολιώτη μπροστάρηδες δεν άφησαν περιθώρια στην Ελπίδα για το διπλό.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 08-16, 24-14, 18-21, 22-12 (επιμέρους), 72-63 (τελικό)

Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 2, Γρίψιος 4, Γεωργιανός Π. 16 (1), Τράκας, Δατσιάδης 6 (2), Χατζηανδρέου, Ντίνος 17(4), Θολιώτης 23(1), Κάτος 2, Σταματόπουλος, Χορτομάρης 2.

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας-Γουλτίδης): Φωτόπουλος 9(1), Μπόζιτς 6(1), Σαμαράς 6(2), Μύθιλλος 12(2), Δημάκης 7(1), Βουλγαράκης, Μητρόπουλος 3(1), Τασούδης 6(2), Μαρκόπουλος 6, Ξηρόπουλος 8, Παπαϊωάννου, Συμεών 3.