Ευρεία επικράτηση για τον Γυμναστικό !

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  84-59  ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Γυμναστικού, η οποία κέρδισε εύκολα τον Ηρακλή Καβάλας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής με το ευρύ 84-59 φτάνοντας στην 5η νίκη σε 6 αγώνες. Οι “ταύροι” με καλό τρίτο δεκάλεπτο δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην φιλότιμη ομάδα του Ηρακλή.

Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 23-11 στο 10′ με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να στέκονται πολύ καλά και να μειώνουν σε 34-25 στο τέλος του πρώτου μέρους. Οι “πράσινοι” πάτησαν το γκάζι στην τρίτη περίοδο και εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνος αυξάνοντας την διαφορά στους 16 (62-46). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κάπως έτσι ο Γυμναστικός έφτασε σε άλλη μια εύκολη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 23-11, 34-25 (ημ.), 62-46, 84-59

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης 2, Λαδιάς 2, Ντίκογλου 12, Γκολογκίνας 6, Ντινούδης 15, Χατζηστεφάνου 14 (1), Ασημάκης 5, Καρακώστας 2, Γιαβρόπουλος 8, Λαγός 16 (3).

Ηρακλής Καβάλας (Παπανικολάου): Πίγκας 6, Γοργίας 7 (1), Κύρου 14 (2), Ισσακίδης 3 (1), Χατζημόσχου 7, Παπανικολάου 13 (3), Ζούπας 4, Γερακίδης 5, Μπερμπέρης, Σταυρόπουλος.