Επαγγελματική νίκη για τους Ικάρους στην Καλαμαριά !

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  41-52  ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

Σε ένα άσχημο ποιοτικά παιχνίδι λόγω της αστοχίας των δυο ομάδων, οι Ίκαροι πέτυχαν μια σπουδαία-επαγγελματική νίκη στην έδρα της Καλαμαριάς και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της ΜΕΝΤ, ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι “κυανοκίτρινοι” όντας εξαιρετικοί στο αμυντικό κομμάτι και παρά την κακή περιφερειακή ημέρα, έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα και πάνε στο ρεπό τους με ρεκόρ 11-3.

Το συγκρότημα των Κακιούζη-Ρούλη ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, αλλά και οι Ίκαροι δεν ήταν σε καλή ημέρα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί μόλις στο +12 (20-32). Η Καλαμαριά μείωσε στους 6 (29-35) με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόνο ένα τρίποντο σε 7′. Το δεκάλεπτο εν τέλει έληξε στο 32-40. Με εύκολα καλάθια και την ίδια καλή άμυνα, η Σερραϊκή ομάδα εξασφάλισε την νίκη και έχει τον χρόνο να προετοιμαστεί και να διορθωθεί για την δύσκολη συνέχεια. Κορυφαίος εκ των νικητών ο Κακιούζης. Μελανό σημείο του αγώνα το διάστρεμμα του Δαλαγκόζη λίγο πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 8-18, 20-32, 32-40, 41-52

Διαιτητές: Μελανίδης-Τοπαλίδης

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 11(3), Βαρδαβάς, Βογιατζής Λ., Ανδρεάδης 2, Κυφωνίδης 12, Καρασίμος 6, Κεραμάρης 5(1), Κόκκιος 5(1), Γιαννακός, Τσίγκας.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης, Σιδερίδης 6(2), Καμπέρης 7(1), Δαλαγκόζης 2, Κουτσοκώστας 4, Γκούτζιας 8, Χατζόπουλος, Σταμπουλής, Μπίλιος 5(1), Κακιούζης 20.