Εξασφάλισε την 2η θέση ο Γυμναστικός!

Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ  63-41  ΡΟΥΠΕΛ

Πέτυχε τον στόχο του ο Γυμναστικός, ο οποίος κέρδισε εύκολα με 63-41 το Ρούπελ και είναι και μαθηματικά 2ος. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον ρεκόρ 19-2 και μια αγωνιστική ακόμη για το φινάλε της κανονικής περιόδου. Από την άλλη, το Ρούπελ στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο μέρος,αλλά δεν έφτανε κάτι τέτοιο, γνωρίζοντας την ήττα με 63-41.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο βρήκαν τις απαντήσεις και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο + 3 (14-11). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έσφιξαν την άμυνα τους και προηγήθηκαν με 11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-19).

Στην επανάληψη οι παίχτες του Μπουτάκογλου “καθάρισαν” με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 22-5. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 14-11,30-19,52-24,63-41.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 24(2),Σκαλιστής 10,Ιωαννίδης 11,Ντινούδης 5,Ιακωβίδης 4,Λαδιάς 4, Γκολογκίνας 3,Χατζής,Καρακώστας,Πλακανδάρας,Μητρούδης 2,Καλπατζίδης.

Ρούπελ (Κηρύκος): Στάσας 4,Χαραλαμπίδης,Τζουμαϊλής 8,Νιφορίδης 8,Πολεμαρχάκης,Ζωηρός 8,Γιαννάτος 14(2), Τάσκος,Ψαρράς 2,Κράσιος.