Εμφατική η πρώτη νίκη του Πανσερραϊκού στην Γ’Εθνική !

Εμφατική η πρώτη νίκη του Πανσερραϊκού στην Γ'Εθνική !

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ  80-52  ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μετά τα δυο πρώτα άσχημα αποτελέσματα, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να σπάσει το “ρόδι” και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στην Γ’Εθνική όντας εμφανώς καλύτερος μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη, ο Μέγας Αλέξανδρος με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν παρουσίασε τίποτα αξιοσημείωτο σε άμυνα και επίθεση. Ο Πανσερραϊκός όταν ανέβασε την άμυνα του και έτρεξε, βρήκε διάδρομους και πέτυχε μια πολύ εύκολη νίκη που του δίνει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης αναμέτρησης με τον Λεύκιππο στην Ξάνθη την ερχόμενη αγωνιστική.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, το τρίποντο του Δημητρακά βρήκε 12 αναπάντητους πόντους από τους φιλοξενούμενους με αποτέλεσμα ο Θεοδωρίδης να καλέσει ταιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (16-23) σκοράροντας εύκολα καλάθια στο transition παιχνίδι και μπερδεύοντας τους γηπεδούχους με την άμυνα ζώνης. Στην 2η περίοδο, οι “κόκκινοι” ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και αναγκάζοντας τον Μέγα σε πολλά λάθη, προηγήθηκαν με 39-29 στο ημίχρονο τρέχοντας επιμέρους 23-6.

Στην 3η περίοδο, τα “λιοντάρια” χωρίς να εντυπωσιάσουν εκμεταλλεύτηκαν το κακό παιχνίδι των φιλοξενουμένων και τις λάθος επιλογές τους και τελείωσαν οριστικά με την υπόθεση νίκη με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 25 (59-34). Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό 80-52 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Έχοντας πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι και παίζοντας καλή άμυνα για 30′ ο Πανσερραϊκός ήδη σκέφτεται την επόμενη αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 16-23,39-29,59-34,80-52.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Γρίψιος 13(1),Γεωργιανός,Γεωργιανός 13,Τράκας 17(1),Χορτομάρης, Συμεωνίδης 2,Δατσιάδης,Ντίνος 14(2),Θολιώτης 3(1),Σταματόπουλος 2,Κάτος 5(1),Δημητρακάς 11(2).

Μέγας Αλέξανδρος: Καραβασίλης, Μαλολάρι 1, Πισιώτης 2, Πολυμένης 2, Μαδεμλής 7 (1), Γιαχανατζής 15 (2), Χατζηβουρκόγλου, Ορφανίδης 3 (1), Κωστακίδης 13, Παπαρισούλης, Μέλλιος 2, Τσιαουσίδης 7.