Εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και κέρδισαν τον Ζέφυρο οι Ίκαροι !

ΊΚΑΡΟΙ  74-67  ΖΕΦΥΡΟΣ

Έπιασαν “13άρι” οι Ίκαροι, οι οποίοι έκαμψαν την αντίσταση του αξιόλογου Ζέφυρου μπροστά στον κόσμο τους (λίγος κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση) και πάνε με την ψυχολογία στα ύψη ενόψει του μεγάλου ντέρμπι με τον πρώτο Μακεδονικό στην Θεσσαλονίκη. Οι “κυανοκίτρινοι” όντας ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού πέτυχαν την 13η τους νίκη (έχουν και 3 ήττες) και παρέμειναν στην 3η θέση, την ώρα που ο Πανσερραϊκός γνώριζε αναπάντεχη εκτός έδρας ήττα από την ΔΕΚΑ.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, δεν κατάφεραν να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά εξαιτίας βιαστικών επιλογών. Στο 18-13 ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σερραίοι τα βρήκαν “σκούρα” με αποτέλεσμα ο Ζέφυρος να περάσει μπροστά (20-22) και να ελέγχει τον ρυθμό με τον Αποστόλου να είναι σε καλή ημέρα. Οι “κυανοκίτρινοι” με γρήγορο μπάσκετ και ενέργεια από την άμυνα, πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-33.

Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν βρει τον δρόμο τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν την διαφορά να ξεφύγει σε μεγάλα επίπεδα. Ένα μακρινό τρίποντο του Δαλαγκόζη στην λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το 58-47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίχτες των Ρούλη – Κακιούζη δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και όποτε ο Ζέφυρος μείωνε στους 7-8 οι γηπεδούχοι με τρίποντα τελείωναν τις όποιες πιθανότητες είχαν. Κακιούζης και Δαλαγκόζης ξεχώρισαν από τους “κυανοκίτρινους”, οι οποίοι έχουν μπροστά τους έναν “καυτό” μήνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13,39-33,58-47,74-67.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης – Αθανασίου): Φραγκούλης 6(2),Σιδερίδης 7(1),Καμπέρης 10(2),Δαλαγκόζης 18(4),Κουτσοκώστας 8, Γκούτζιας 1,Παρχαρίδης,Μπίλιος 5(1),Κακιούζης 19(1).

Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Μόρας 9,Αποστόλου 23(4),Κουλαξής 5,Ματενίδης 12,Γιαννάκης 7(1),Καραγιαννάκης 2, Κατηρτζίδης,Ζωγράφος 9,Παγωνίδης.