“Δόξα” στην Κ20 του Πανσερραϊκού, 3-1 την Δράμα

"Δόξα" στην Κ20 του Πανσερραϊκού, 3-1 την Δράμα

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές φάσεις και ωραίο ρυθμό, που διεξήχθη το Σάββατο στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών για το πρωτάθλημα νέων της Football League και την 5η αγωνιστική, η Κ20 του Πανσερραϊκού κέρδισε με 3-1 την Δόξα Δράμας με δύο γκολ του Πέτρου και ένα του Whalley. Τα “λιονταράκια” δείχνουν κάθε μέρα που περνάει την βελτίωση τους και την σωστή δουλειά που γίνεται από το τεχνικό τιμ της ομάδας και φυσικά σε αυτό το ματς έδωσαν και το κάτι παραπάνω για να κάνουν δώρο αυτή την εμφάνιση στον προπονητή τους Τάσο Σαββίδη που έχει γενέθλια.

Με το καλημέρα οι “κόκκινοι” πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αν και η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο πρώτο δεκάλεπτο με ένα τρομερό μακρινό σουτ του Λυκίδη που τράνταξε την συμβολή των δοκών του Μυσιρλή. Το σκορ όμως το άνοιξαν πρώτα οι γηπεδούχοι στο 19′ όταν με απίστευτη ομαδική ενέργεια Καπτέλλι-Μακούση και Πέτρου που έκρυψαν την μπάλα και ο τελευταίος με ωραία ενέργεια “σκότωσε” τον αντίπαλο τερματοφύλακα με σουτ από το ύψος της περιοχής ξεσηκώνοντας τον κόσμο, που εκμεταλλεύτηκε την πολύ όμορφη μέρα και ήρθε στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος παίχτης μετά από πολύ όμορφη σέντρα του Βουγιουνδρούκα, που ήταν ίσως ο κορυφαίος της αναμέτρησης, πήρε μαγικά την μπάλα και ταυτόχρονα το πέναλτι, καθώς ο αντίπαλος αμυντικός δεν μπόρεσε ούτε να αντιδράσει στην τρίπλα “ριβέρς” που έκανε ο Σερραίος εξτρέμ. Το πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος όντας ψύχραιμος και εύστοχος διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.  Στο 72′ η Δόξα Δράμας μείωσε το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γρηγοριάδη που πήγε στο γάμα της εστίας αφήνοντας τον Μυσιρλή ανήμπορο να αντιδράσει. Οι ελπίδες των φιλοξενούμενων για να πάρουν κάτι απ’το ματς κράτησαν μόλις ελάχιστα δευτερόλεπτα, καθώς ο Mitchell Whalley βγήκε σε σέντρα του Μακούση στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά στο 73′ έδωσε πάλι αέρα δύο τερμάτων. Ένας Whalley που έχει αρχίσει να αναπτύσσεται σε ατραξιόν της K20, καθώς σε κάθε παιχνίδι παράγει καταπληκτικά highlights ταλαιπωρώντας με τις τρίπλες του τους αντιπάλους και αποζημιώνοντας τον κόσμο.

Κάπως έτσι κύλησαν και τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τελικό σφύριγμα το οποίο βρήκε τα “λιονταράκια” κερδισμένα και τον κόσμο να τα αποθεώνει.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ Κ20(Τ.Σαββίδης):Μυσιρλής, Βουγιουνδρούκας, Μακούσης, Τσαταλπασίδης, Σαμαράς, Θωμαϊδης, Παπαδόπουλος (67΄ Κρίτσκας), Καπτέλλι (87΄ Θεοδωρίδης), Σαρέγκος (58΄ Whalley), Πέτρου (88΄ Τραπεζανίδης) , Βουδουρίδης (79ο Μπουτάκογλου).

Αναπληρωματικοί: Μαργαρίτης,  Μπομπότας

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Κ20(Χ.Αθανασιάδης): Βεζυρίδης, Δεληγιώρογλου (90΄ Μαυροσαββίδης) , Θεοδωρίδης (46΄ Γεωργιάδης), Παρασκευάς (90΄ Ανδρεάκης), Χατζηδημητρίου, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης, Κούτκας (72΄ Κορώνης) , Παπαγεωργίου, Πούλας, Λυκίδης (63΄ Μακράκης) .

πηγή:panserraikos1964.gr / ert.gr