Δεύτερη συνεχόμενη πρόκριση για τους Ικάρους U20 !

ΊΚΑΡΟΙ U20  62 / 48  Α.Ο ΚΑΒΑΛΑΣ

Άλλη μια καλή εμφάνιση, νίκη και πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου “Τάσος Χαραλαμπίδης” για την νεανική ομάδα των Ικάρων. Οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη για δεύτερο παιχνίδι είχαν μεγάλη διάθεση στην άμυνα και έτσι βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση. Πλέον, το ρεπό της επόμενης φάσης τους δίνει την δυνατότητα για να βρεθούν για δεύτερη σερί χρονιά σε ημιτελικό.

Καλύτεροι στο παρκέ εμφανίστηκαν στην αρχή οι Καβαλιώτες και πήραν προβάδισμα (3-9), το οποίο ωστόσο δεν κράτησαν για πολύ. Οι Ίκαροι προηγήθηκαν με 16-15,αλλά ο Α.Ο.Κ πέρασε μπροστά με το τέλος του δεκαλέπτου (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την επίθεση τους και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους “κυανοκίτρινους” στο +7 (36-29).

Στην τρίτη περίοδο, οι Ίκαροι έδειχναν να “καθαρίζουν” για τα καλά με την νίκη, με την διαφορά να ανεβαίνει στους 14 (46-32). Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 51-44 και έδειχναν να μπαίνουν στην διεκδίκηση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και σημειώνοντας τρία γρήγορα καλάθια εξασφάλισαν την πρόκριση. Τον χρόνο συμμετοχής μοίρασε σε όλους τους αθλητές του ο coach Κακιούζης.

Διαιτητές: Νέδογλου Αρ.-Σαμαράς.

Τα δεκάλεπτα: 16-18,36-29,50-37,62-48.

Ίκαροι Σερρών U20 (Κακιούζης): Γεωργόπουλος 8,Φραγκούλης 9(1),Καμπέρης 2,Παρχαρίδης,Δαλαγκόζης 16(2), Παντολέων,Ξανθόπουλος 2,Κουτσοκώστας 13,Δόξας 4,Ανδρικάκης,Αγγειοπλάστης 4,Σταμπουλής 4.

Α.Ο Καβάλας (Καλφόπουλος): Γερασιμίδης 6(2),Παπουτσής 5(1),Αντωνίου 7(1),Νικολια 4(1),Τζιούτζιας 2, Ιωαννίδης,Λούνγκου 4,Κοσμίδης 2,Παπαδόπουλος 4,Τσιλικίδης 6,Χατζηαποστολίδης,Θεοδώρου 5(1),Καμήλαλης 3.