Δεν τους πτοεί τίποτα τους Ικάρους, που “άλωσαν” τον Εύμοιρο !

Δεν τους πτοεί τίποτα τους Ικάρους, που "άλωσαν" τον Εύμοιρο !

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ  – ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ   71-79  (β’παρ.)

Συγκλονιστική εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τους Ικάρους, που πέρασαν από την δύσκολη έδρα της Ξάνθης στην δεύτερη παράταση αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι τα προβλήματα τους πεισμώνουν. Έτσι παρά τις απουσίες των Δαλαγκόζη,Παρχαρίδη (τραυματίες) και τις ενοχλήσεις του Κακιούζη από την αρχή και του Γκούτζια στην παράταση, οι “κυανοκίτρινοι” πέτυχαν ένα σπουδαίο διπλό και έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να ξεπεράσουν τους τραυματισμούς.

Σε ένα παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το φινάλε καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την άλλη. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (20-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σπουδαία άμυνα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-36. Οι Ξανθιώτες περιόρισαν τους Σερραίους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 47-45. Στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη ήταν αυτό με την μεγαλύτερη συγκέντρωση και προηγήθηκε με 56-60 λίγο πριν το φινάλε. Η Ασπίδα ισοφάρισε και ο Μπίλιος έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του από νωρίτερα αφού το δίποντο του στην εκπνοή βρήκε στεφάνι.

Η πρώτη παράταση είχε φτωχό θέαμα (6-6) με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πετύχουν καλάθι στη τελευταία επίθεση. Στην δεύτερη παράταση, όμως οι Ίκαροι με 4 τρίποντα και 13 πόντους συνολικά έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος για τους Ικάρους ο Καμπέρης.

Τα δεκάλεπτα: 20-16,33-36,47-45,60-60,66-66(α’παρ.),71-79(β’παρ.)

Ασπίδα Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης,Παπαδάκης 14(2),Δώδος,Καλαμπάκας 11(3),Μπόζης 4, Κουτσογιάννης 20(3),Μανδαλάκης 16(1),Μπουραζάνης,Κάλφας 6(2),Καναράς.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης-Αθανασίου): Γεωργόπουλος,Φραγκούλης 15(5),Σιδερίδης,Καμπέρης 23(5),Κουτσοκώστας 13(1),Γκούτζιας 2,Μπίλιος 9(3),Κακιούζης 17.