Δεν έσπασε το… άβατο το Παραλίμνιο, 1-1 στην Ξάνθη! (vid)

Δεν έσπασε το... άβατο το Παραλίμνιο, 1-1 στην Ξάνθη! (vid)

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Άβατο… όνομα και πράγμα! Η έδρα της Φελώνης αποδεικνύεται πραγματικό “όπλο” για τον Άρη Αβάτου, ο οποίος κράτησε το αήττητο στο σπίτι του και υποχρέωσε σε ισοπαλία με 1-1 τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Παραλιμνίου, που όπως και να έχει θα κάνει γιορτές στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου.

Η ομάδα του Παύλου Δημητρίου δεν μπόρεσε να κάνει την διαφορά και να περάσει με νίκη από μία έδρα που δεν τα έχουν καταφέρει ούτε η Ελπίς Σκουτάρεως, ούτε ο Νέστος Χρυσούπολης που την έχουν επισκεφθεί, καθώς η ομάδα της Ξάνθης αποδείχθηκε ένας δυσκολοκατάβλητος αντίπαλος.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15΄ όταν ο Κουτσούμπαςμε κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χαριτίδη, νίκησε τον Γουναρίδη και έκανε το 1-0, σε ένα ανοιχτό ματς, με εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τον Απόλλωνα να έχει την σπουδαιότερη στο 32΄ όταν ο Τάντιτς από ευνοϊκή θέση σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 36΄ ο Άρης είχε δοκάρι σε σουτ του Ευθυμιάδη.

Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο οι Σερραίοι πίεσαν περισσότερο και αφού είχαν δοκάρι στο 52΄ με τον Τάντιτς και κάποιες καλές στιγμές με τους Ναλμπάντη και Γαϊδαρτζή, ο δεύτερος ως… συνήθης ύποπτος στο 71΄ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αμουτζάκη και ισοφάρισε. Τα τελευταία λεπτά ήταν αρκετά “ροκ”, με τις ομάδες να κυνηγούν το γκολ της νίκης και τον Γουναρίδη να σταματάει στο 89΄ εντυπωσιακά τον Σαρηγιαννίδη που με διπλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ(Κ. Κετσιεμενίδης): Αμουτζάκης, Κούτρας, Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Κουτίνης(81′ Βαφειάδης), Δόντσος(73′ Ταχτσίδης), Ευθυμιάδης(64′ Γεωργιάδης), Γκέκας, Χαριτίδης(92′ Τουργαίδης), Σαρηγιαννίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Λιάρας, Τάκας(58′ Τσαούσης), Κουτζαβασίλης, Mερεσιώτης, Μουτεσίδης(91′ Τσομασχίβιλι), Τριανταφύλλου, Ρούμπος, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης(89′ Κουλτσιάκης), Τάντιτς(84′ Φιλέντας)

πηγή:sportsaddict.gr