“Αφεντικό” στην Καβάλα…μέρος 2ο !

"Αφεντικό" στην Καβάλα...μέρος 2ο !

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  64-77  ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Άλλη μια νίκη κόντρα στον Αστέρα Καβάλας για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος έχει 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τους Καβαλιώτες και δυο στο γήπεδο τους. Οι Σερραίοι για άλλο ένα παιχνίδι έδειξαν την σαφέστατη ανωτερότητα τους και παρά την κακή διαιτησία που είχαν να αντιμετωπίσουν έφτασαν στην μεγάλη νίκη μπαίνοντας με το δεξί στο μίνι πρωτάθλημα. Ο Πανσερραϊκός απέδρασε από μια εξαιρετικά δύσκολη έδρα και φαίνεται πως βάζει ήδη από κάτω τον Αστέρα, καθώς πήρε και σημαντικότατη διαφορά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και την σπουδαιότητα που είχε ο εν λόγω αγώνας για αυτούς. Τα “λιοντάρια” ισορρόπησαν και προηγήθηκαν με 17-19 στο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Κοκολιού παίζοντας φανταστικά σε άμυνα και επίθεση έτρεξαν μεγάλο επιμέρους σερί και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +18 (25-43).

Στην επανάληψη, οι παίχτες του Λ.Μαγιάννη προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να διεκδικήσουν την νίκη,αλλά οι “κόκκινοι” δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο. Με την διαφορά να κυμαίνεται στους 11 έως 15 πόντους τα “λιοντάρια” κατέκτησαν το δίποντο και βάζουν “πλώρη” για το κομβικό παιχνίδι μετά τις εορτές κόντρα στον Γυμναστικό. Κορυφαίος για τους νικητές ο Συμεωνίδης, που δεν είναι εύκολο κανείς να τον αντιμετωπίσει σε αυτό το επίπεδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19,25-43,48-62,64-77.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος,Σαμαράς 8(2),Μπόζης 10,Σουλίδης 6(2),Μακαρατζής 12(1), Αθανασιάδης 22(4),Ιωαννίδης 4,Χαριζάνης,Σιδεράς,Γεωργιάδης 2.

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15(2),Ιωσηφίδης 7(1),Γεωργιανός 6(1),Φραγκούλης 3(1),Τράκας 6, Χορτομάρης 6(2),Συμεωνίδης 22,Χατζηστεφάνου 2,Σταματόπουλος,Παρχαρίδης 8(2),Τσανάκας 2.