“Αυτοκτόνησε” και ηττήθηκε στο ντέρμπι ο Γυμναστικός !

"Αυτοκτόνησε" και ηττήθηκε στο ντέρμπι ο Γυμναστικός !

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ  69-65  Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ο Γυμναστικός δεν κατάφερε να πάρει την νίκη, καθώς ο φιλόδοξος και με τους ίδιους στόχους Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από πέντε αγωνιστικές. Οι “ταύροι” παρότι έλεγχαν το παιχνίδι και έδειχναν ότι θα φύγουν με το διπλό στα τελευταία λεπτά δεν άντεξαν και γνώρισαν την ήττα.

Οι παίχτες του Γιάννη Μπουτάκογλου ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8 πόντους, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-21. Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 8 (32-40). Οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα έριξαν την διαφορά στο καλάθι με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και κάπως έτσι οι δυο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο. Εκεί, ο Γυμναστικός παρότι προηγήθηκε με 58-63 λίγο πριν το τέλος δεν είχε το καθαρό μυαλό μέχρι το φινάλε ,με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στα σημεία τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 18-21, 32-40 (ημ.), 49-51, 69-65

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 10 (2), Σαμαράς 12 (1), Ζωηρός 5 (1), Μοσχόπουλος, Παπαποστόλου, Κούντας Σουλίδης 4 (1), Αρβανιτάκης 3, Χαριζάνης 19, Μπορμπίδης 16.

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 3 (1), Λαδιάς, Ρίζος, Ντίκογλου 6, Χατζής 16 (1), Γκολογκίνας, Ντινούδης, Χατζηστεφάνου 9 (1), Ασημάκης 25 (3), Καρακώστας, Γιαβρόπουλος, Λαγός 6.