Αποχή και αδράνεια στην άμυνα, έφεραν την ήττα στην Καβάλα για τον Πανσερραϊκό

Σέντρα στην Football League μετά από 384 μέρες, με τον Πανσερραϊκό να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα του από την Καβάλα στο «Ανθή Καραγιάννη», ενώ προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με τον Γιώργο Γεωργιάδη.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Ανθή Καραγιάννη», καθώς ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Γεωργιάδη, με την Καβάλα να απαντάει άμεσα και συγκεκριμένα ένα λεπτό αργότερα, καθώς ο Κολλάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη και έφερε το ματς σε ισορροπία.

Μετά το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, με τον Πανσερραϊκό να φτάνει κοντά στο 2-1, όταν ο Δημήτρης Γκούρτσας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γεωργιάδη, να… σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση. Στο 31ο λεπτό ο σκόρερ της Καβάλας, έφυγε στην αντεπίθεση, με το σουτ του να το μπλοκάρει ο Καβουσάκης. Στην προσπάθειά του αυτή, ο Χρήστος Κολλάς ένιωσε μια ενόχληση, με τον προποητή της Καβάλας, Κώστα Ανυφαντάκη, να προχωράει στην πρώτη του αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας στη θέση του τον Βαλαβανόπουλος.

Στο 38ο λεπτό ήταν η σειρά του Πανσερραϊκού να απειλήσει, με τον Μάικλ Ολαϊτάν, να κάνει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον πορτιέρε της Καβάλας, Κυρίτση, να μπλοκάρει την μπάλα και να κρατάει το σκορ στο 1-1.

Τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν επεφύλαξαν κάποια μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν, με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εκ νέου δυνατά και συγκεκριμένα με γκολ, καθώς η Καβάλα πέτυχε το 2-1 με τον Βαλαβανόπουλο με σουτ μέσα από την περιοχή στο 46ο λεπτό. Ο προπονητής του Πανσερραϊκού, βλέποντας την ομάδα του να μένει νωρίς πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 56ο λεπτό, με τον Γεωργιάδη και τον Ψάλτη να περνάνε εκτός αγωνιστικού χώρου και τις θέσεις τους πήραν οι Τσιμίκας και Λουφάκης.

Ο Πανσερραϊκός άσκησε πίεση για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αφήνοντας όμως ανοιχτούς χώρους πίσω, με την Καβάλα να προσπαθεί να το εκμεταλλευτεί «χτυπώντας» σε αντιπιθέσεις. Η πίεση των «Λιονταριών» δεν απέδωσε, καθώς η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έκλεινε καλά τους χώρους προς την εστία του Κυρίτση.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού έχει και κάποια παράπονα από την διαιτησία, καθώς οι άνθρωποι των «Λιονταριών» διαμαρτύρονται για ένα χέρι που υπήρξε στην περιοχή της Καβάλας, με τον διαιτητή να μην δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, η Καβάλα ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο να πετύχει ένα τρίτο γκολ, όταν ο Βαλαβανόπουλος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Καλί να βάζει την κόντα και να απομακρύνει την μπάλα, ενώ 2 λεπτά αργότερα, ο Αδαμάκης βρέθηκε στην περιοχή του Καβουσάκη, μπερδεύτηκε όμως, καθώς ούτε πάσα έκανε αλλά ούτε και σουτ, με την άμυνα του Πανσερραϊκού να απομακρύνει την μπάλα.

Υπήρξαν 6 λεπτά καθυστερήσεις με τα «Λιοντάρια» να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν και να γνωρίζουν την ήττα στην πρεμιέρα.

Επόμενο παιχνίδι για τον Πανσερραϊκό, είναι την Τετάρτη 31 Μαρτίου με τον Πιερικό στις Σέρρες στις 15:00 η ώρα!

Σκόρερ: 11′ Κολλάς, 46′ Βαλαβανόπουλος / 10′ Γεωργιάδης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Θωμαΐδης, Κολλάς (31′ Βαλαβανόπουλος), Ορφανίδης, Κόκκορης (63′ Αδαμάκης)

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Κάλι, Κασμερίδης, Πίντο (83′ Μασκανάκης), Ψάλτης (56′ Τσιμίκας), Μαρκιόνι (67′ Κρητικός), Γεωργιάδης (56′ Λουφάκης), Ολαϊτάν, Μέσι, Γκούρτσας (83′ Πράντο)

Διαιτητής: Γουματζίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Τσακίρης (Δράμας)