Απολαυστικό Σερραϊκό ντέρμπι με νικητή τον Πανσερραϊκό 2–1!

Την νίκη που τον κράτησε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε ο
Πανσερραϊκός κόντρα στην Δόξα Κάτω Καμήλας και βρίσκεται μια… ανάσα από την κορυφή και το Νέστο Χρυσούπολης.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Πανσερραϊκό μετά την ισοπαλία με τον
Αλεξανδρούπολη και παραμονή στην δεύτερη θέση και στο -3 από την κορυφή.
Τα «λιοντάρια» κέρδισαν την Δόξα Κάτω Καμήλας με 1-2, με τα γκολ να τα πετυχαίνουν δύο παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά και προσπάθησε από νωρίς να
επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι. Πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε τρεις
καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Γκούρτσας στο 10' λεπτό, ο Κόντσι δύο λεπτά αργότερα και ο Πτηνόπουλος στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, είχαν την ευκαιρία να βάλουν μπροστά την ομάδα τους, αλλά ο Σαββίδης σταμάτησε και τις τρεις προσπάθειες και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 39΄ λεπτό της αναμέτρησης, πάλι ο πορτιέρε της Κάτω Καμήλας κράτησε το μηδέν, καθώς απέκρουσε το γυριστό σουτ του Κασμερίδη και με
την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού η μπάλα πέρασε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε
με μια ευκαιρία για την Δόξα, καθώς ο Γεράκης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άγγελος Διγκόζης έριξε στο παιχνίδι τον Τσιμίκα και αυτός τον
δικαίωσε, καθώς στο 56΄ λεπτό του αγώνα, άνοιξε το σκορ και έκανε το 0-1 για τον
Πανσερραϊκό. Η Δόξα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξης, καθώς η απάντησή της
ήταν άμεση και συγκεκριμένα δύο λεπτά αργότερα  58΄, ισοφάρισε, με τον Γεράκη αυτήν την φορά να μην αστοχεί με κεφαλιά. Στο 78΄ λεπτό της αναμέτρησης, οι «κόκκινοι» θα μπουν και πάλι σε θέση οδηγού, αφού ο Παπαβασιλείου θα εκμεταλλευτεί ένα κόρνερ του Τσιμίκα και με κεφαλιά θα κάνει το 1-2 για τον Πανσερραϊκό. Στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε κάποια αξιοσημείωτη φάση μπροστά από τις δύο εστίες, μετο σκορ να παραμένει στο 1-2 και να είναι και το τελικό, που κράτησε τον Πανσερραϊκόστην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φίλαθλοι των Σερρών απόλαυσαν ένα ωραίο Σερραϊκό ντέρμπι με αυτους του Πανσερραϊκού να το ευχαριστιούνται παραπάνω λόγω της νίκης στο φινάλε.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΔΟΞΑ Κ. ΚΑΜΗΛΑΣ (Μ. Δουλγέρης): Σαββίδης, Παπανικολάου, Τσομαχασβίλι, Σιάκκας (64’