ΑΟΣ: Έφτασε στην πηγή αλλά… ήττα από τον ΚΑΟΔ

ΑΟΣ: Έφτασε στην πηγή αλλά... ήττα από τον ΚΑΟΔ

ΚΑΟΔ 79-74 Α.Ο.Σ

Μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση ο Α.Ο.Σ έφτασε πάρα πολύ κοντά στην νίκη στην Δράμα επί του ΚΑΟΔ, αλλά κάποια δικά του λάθη στο φινάλε σε συνδυασμό με την κακή διαιτησία των διαιτητών έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων σε ένα παιχνίδι, που κάλλιστα θα μπορούσαν να “κλέψουν” οι φιλοξενούμενοι. Και οι δυο ομάδες καίγονταν για την νίκη, αλλά περισσότερο ο ΚΑΟΔ που ήταν και γηπεδούχος.

Ο Α.Ο.Σ αν και παρατάχθηκε χωρίς δυο παίχτες, είχε την ατυχία να χάσει και τον Γιαβρόπουλο στην προθέρμανση του αγώνα, όπου έπαθε θλάση και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του. Οι “πράσινοι” ωστόσο τα έδωσαν όλα και αν ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο φινάλε θα μπορούσαν να πάρουν και το σπουδαίο διπλό, που θα τους έβαζε για τα καλά στο κόλπο της πρώτης δυάδας του ομίλου.

Ο αγώνας…

Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή, ότι όσοι είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στο “Κραχτίδης” θα παρακολουθούσαν ένα αρκετά ενδιαφέρον και ποιοτικό παιχνίδι. Και αυτό έγινε…
ΚΑΟΔ και Α.Ο.Σ έκαναν πολύ καλή δουλειά επιθετικά με αποτέλεσμα η 1η περίοδος να ολοκληρωθεί στο 24-21 υπέρ των Δραμινών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε σταδιακά, αλλά το ντέρμπι καλά κρατούσε, αφού το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 40-35. Οι Δραμινοί συνέχισαν να ελέγχουν την όλη κατάσταση και ανέβασαν την διαφορά στους 7 (59-52) στο 30′, όμως ήταν φανερό πως οι παίχτες του Μπουτάκογλου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με το σκορ στο 73-68 και 2,30 για το φινάλε και παρά τις αναποδιές (αποβλήθηκε λίγο νωρίτερα με 5 φάουλ ο ηγέτης της ομάδας) ο Α.Ο.Σ έκανε ένα τεράστιο comeback και ισοφάρισε σε 74-74 1′ πριν το τέλος. Ωστόσο, ένα κλέψιμο από τους γηπεδούχους στο φινάλε σε συνδυασμό με τις βολές έδωσαν την νίκη στον ΚΑΟΔ, που έστω και δύσκολα πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως το “τριφύλλι” είχε αρκετά παράπονα από τους διαιτητές του αγώνα, Μπακάλη και Ζαχαριάδη.

Στις δηλώσεις του στο SSN ο Γ.Μπουτάκογλου ανέφερε τα εξής: ” Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια τους. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμασταν πολύ καλοί σήμερα , παρόλο που διεκδικήσαμε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Θεωρώ ότι η ομάδα έχει πλέον ένα μέταλλο νικητή και για αυτό και σήμερα ήμασταν κοντά στην νίκη μέχρι το 39′. Κρατάμε την προσπάθεια και συνεχίζουμε”.

Δεκάλεπτα: 24-21, 40-35 (ημ.), 59-52, 79-74

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Ασημάκης 30 (4), Καρακώστας 17 (4), Δεληγιάννης 3, Μποζουτσίδης 3 (1), Τερζής 4, Σταμπουλής 2, Χορτομάρης 9 (3), Λαδιάς 4, Παπαδόπουλος 2.